Nieustanny postęp technologiczny sprzyja pojawianiu się narzędzi umożliwiających zapewnienie większego bezpieczeństwa członkom rodziny poprzez kontrolowanie położenia posiadanych przez nich telefonów i urządzeń. Lokalizatory GPS są także pomocne w przypadku sprawdzenia miejsca pobytu psa, który uciekł z posesji bądź w trakcie spaceru oddalił się na zbyt dużą odległość i nie ma go w polu widzenia, lub kota wychodzącego na wędrówki po okolicy, dla którego ogrodzenia i płoty nie stanowią problemu.
Jednym z rozwiązań pozwalających na kontrolowanie miejsca pobytu dzieci, babci, dziadka czy pupila w przypadku braku kontaktu, a nawet położenia samochodu, jest aplikacja Bezpieczna Rodzina. Oferuje ona możliwość śledzenia lokalizacji bliskich w czasie rzeczywistym. Użytkownik może także otrzymywać powiadomienia SMS i e-mail o opuszczeniu przez bliskiego wyznaczonej strefy, np. domu lub szkoły.
Korzystanie z lokalizatora może być nieocenioną pomocą w przypadku osób słabowidzących lub niewidomych, którym towarzyszy pies – zarówno przewodnik, jak i każdy inny mniejszy czy większy przyjaciel na czterech łapach. Zdecydowałam się na zakup tego urządzenia, ponieważ chciałam dać swojemu czworonożnemu przyjacielowi więcej swobody podczas spacerów, a jednocześnie mieć kontrolę nad tym, gdzie się znajduje. Takie rozwiązanie nie zastąpi wzroku, ale w połączeniu z indywidualnymi sposobami współpracy z psem, które wypracowuje każdy właściciel, lokalizator GPS pozwala sprawniej reagować na niepożądane i potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
Poza opcją śledzenia położenia, zapoznania się z historią lokalizacji i otrzymywaniem powiadomień o opuszczeniu wyznaczonych stref, ciekawym rozwiązaniem, które oferuje aplikacja Bezpieczna Rodzina, jest możliwość zdalnego wydawania komend. Odbywa się to dzięki wyposażeniu lokalizatora w abonamentową kartę SIM i głośnik. Opiekun psa może w każdej chwili połączyć się z urządzeniem pupila, który usłyszy jego głos i dzięki temu chętniej wykona polecenie.
Lokalizator posiada również funkcję nasłuchiwania otoczenia. Użytkownik, po potwierdzeniu chęci skorzystania z niej, czeka na połączenie z urządzenia, które pies ma na obroży. Po odebraniu słyszy wszystko, co dzieje się dookoła pupila. Dźwięki charakterystyczne dla jakiegoś miejsca mogą być dodatkową pomocą pozwalającą na sprawne ustalenie miejsca, w którym aktualnie przebywa pies lub kot.
Z kolei gdy ktoś obcy znajdzie zwierzę, może skorzystać z przycisku SOS, który spowoduje połączenie z opiekunem i wysłanie informacji z najszybszą trasą umożliwiającą dotarcie do czworonoga. Dla osób mających problem ze wzrokiem ciekawą alternatywą w przypadku niewielkich odległości jest opcja “odtwórz dźwięk”. Alarm generowany przez lokalizator jest na tyle głośny, że powinien umożliwić sprawne namierzenie zwierzaka, ale jeśli nie jest on do niego przyzwyczajony, to może go wystraszyć.
Uruchomienie urządzenia i konfiguracja dedykowanej aplikacji Bezpieczna Rodzina na urządzeniu z systemem iOS i czytnikiem ekranu VoiceOver napotkały pewne trudności. Po zainstalowaniu aplikacji należało zeskanować kod, który znajdował się na opakowaniu urządzenia. Przy włączonym czytniku ekranu aplikacja go nie widziała. Dodatkowo podczas ładowania urządzenia świeci się dosyć wyraźna dioda sygnalizacyjna, która gaśnie, gdy poziom naładowania baterii wynosi 100%, ale brakuje jakiegokolwiek sygnału dźwiękowego informującego o zakończeniu tego procesu. Rozwiązaniem jest sugerowanie się informacją zawartą w instrukcji, zgodnie z którą ładowanie powinno trwać 2 godziny, lub kontrolowanie poziomu baterii w aplikacji. Natomiast dużą zaletą aplikacji jest to, że gdy poziom baterii spada poniżej 35%, użytkownik otrzymuje stosowne powiadomienie.
Urządzenie jest dedykowane dla małych i dużych zwierząt. Ma 4,8 cm szerokości, 3,3 cm wysokości i 1,3 cm głębokości, a waży 118 g. Wydaje mi się dosyć duże, gdy znajduje się na obroży średniej wielkości kota lub psa ważącego poniżej 10 kg, ale noszenie go jest kompromisem między całkowitą kontrolą i ciągłym chodzeniem na smyczy a niczym nieograniczoną swobodą psa, która wiąże się dla mnie ze zbyt dużym stresem.
Korzystanie z aplikacji z mojej perspektywy nie zawsze jest płynne i intuicyjne, ale najważniejsze jest to, że kluczowe jej funkcje są dostępne. Najistotniejsze jest dla mnie otrzymywanie powiadomień, gdy pies opuści strefę dom, oraz możliwość sprawdzania jego lokalizacji w każdej chwili. Jeśli sam adres by nie wystarczył i zaistniałaby konieczność wsparcia się mapą, na której oznaczona jest lokalizacja czworonoga, to zawsze mogę ją udostępnić osobie nie mającej problemów ze wzrokiem. Po dwóch tygodniach użytkowania mogę stwierdzić, że dużą zaletą urządzenia jest też możliwość zdalnego przywoływania i wydawania komend.
Pomimo że sam lokalizator i aplikacja Bezpieczna Rodzina nie są rozwiązaniami w pełni dostępnymi dla osób niewidomych, to niewątpliwie przyczyniają się do zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa czworonogów, a tym samym gwarantują opiekunom większy spokój.
Testerka dostępności cyfrowej. Kształciła się w ośrodku dla osób słabo widzących i niewidomych w Bydgoszczy, a później studiowała w Gdyni na kierunku technik masażysta oraz pedagogikę.
Zdobywała doświadczenie zawodowe w klubie fitness. Aktywnie uprawia sport, reprezentując klub „Łuczniczka” w Bydgoszczy, grając w bowling i kręgle.
Brała udział w imprezach sportowych w Polsce i za granicą. Sport daje jej odwagę i motywuje do stawiania nowych celów.
W wolnym czasie czyta, spaceruje z psem i jeździ na rowerze.