Dostępność sprzętu RTV AGD dla osób niepełnosprawnychPrzeczytasz w 2 min
Szacuje się, że około miliard ludzi na świecie jest niepełnosprawnych, w tym ponad 3 miliony w Polsce. Skutki tej niepełnosprawności są widoczne w trzech obszarach: mobilność, samoopieka i czynności domowe (w tym przygotowywanie posiłków i prace domowe). Biorąc pod uwagę wielkość populacji osób niepełnosprawnych, istnieje duża luka w zapewnieniu dostępności i użyteczności powszechnych urządzeń kuchennych.
Choroba i niepełnosprawność często uniemożliwiają ludziom opuszczenie domu (około 1,9 miliona osób). Zwiększa to konieczność przystępnego i użytecznego projektowania małych urządzeń kuchennych. Umiejętność przygotowywania posiłków i napojów jest ważna, ponieważ pozwala to wyrażać niezależność, dobre samopoczucie oraz jakość życia.
Przykład małego urządzenia kuchennego z wytycznymi
Zgodnie z naszą wiedzą, jedną z lepszych firm sprzedających małe urządzenia kuchenne z wytycznymi dotyczącymi niepełnosprawności jest General Electric (GE). Niniejsze wytyczne ograniczają się do mikrofalówek i stwierdzają że: „Maksymalny wysoki zasięg do przodu dla elementów sterujących i mechanizmów operacyjnych wynosi 48 cali; maksymalny niski zasięg do przodu wynosi 15” oraz „elementy sterujące i mechanizmy operacyjne muszą być obsługiwane jedną ręką i nie wymagają mocnego chwytania, uszczypnięcie lub skręcenie nadgarstka. Siła wymagana do aktywacji elementów sterujących nie może przekraczać 5 funtów”. Chociaż te wytyczne początkowo działają, jednak obejmują bardzo mały procent niesprawności fizycznej i zaniedbują inne kategorie niepełnosprawności.
Dla przykładu, klient ze zwyrodnieniem plamki żółtej nie będzie w stanie odczytać etykiet ale także przycisków na takich urządzeniach. Przygotowywanie posiłków, bądź napojów dla takiej osoby może być niemalże niewykonalne.
Na co należy zwrócić uwagę?
- Sterowanie za pomocą głosu, powiadomienia dźwiękowe
Instrukcje głosowe w urządzeniach takich jak: pralka LG WashTower i odkurzacz CordZero M9, ułatwią klientom z wadami wzroku dostęp do wielu zaawansowanych funkcji urządzenia za pomocą komunikatorów dźwiękowych. Dodatkowe dźwięki powinny wysyłać sygnał po każdym naciśnięciu przycisku, tak aby pojawiła się wyraźna informacja zwrotna.
- Wyraźne oświetlenie, kontrast
Wyświetlacze w lodówkach firmy Samsung z serii Family Hub umożliwiają użytkownikom ze ślepotą barw zmianę ich wyświetlaczy na czarno-biały, co ułatwia czytanie, oraz pozwalają niskorosłym użytkownikom obniżyć wyświetlacz do optymalnej wysokości.
„Wirtualny promień”, który rozświetla gamę produktów indukcyjnych firmy Samsung, ułatwia użytkownikom wygodne zarządzanie posiłkami. Wbudowane światła LED oświetlają garnki i patelnie, tworząc wrażenie płomieni na gazowej płycie kuchennej, pozwalając użytkownikom jednym spojrzeniem sprawdzić czy kuchenka jest wyłączona, czy włączona, a nawet z jaką siłą.

Jestem absolwentem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zdobyłem tytuł magistra zarządzania na kierunku kierunek Biznes Elektroniczny. Od 2014 roku jestem związany z dostępnością stron internetowych. Wykonałem audyty dla takich podmiotów jak Ministerstwo Edukacji, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Urząd Miasta Podkowa Leśna, Urząd Gminy Kosakowo. Uczestniczyłem w ponad 30 projektach związanych z dostępnością oraz ukończyłem kilka szkoleń z zakresu dostępności.
Polecane artykuły z tej kategorii:
- Zmiany w WCAG 2.2 w porównaniu do 2.1
- Spotkanie z cyklu: A11y – Accessibility – Dostępność
- Skarga na brak dostępności
- Dostosowanie strony internetowej Centrum Medycznego ALMA MED do WCAG 2.1 AA
- Szkolenie dla Centrum Wsparcia i Rozwoju UPP
- Audyt dostępności standard WCAG 2.1
- Doradztwo do spraw dostępności
- Konsultacje
- Dostępność dla szkół – Akademia Teatralna w Warszawie
- Dodawanie Tłumacza na język migowy do filmu