nautil logo czarne

Artykuły

SMART HOME dla osoby niepełnosprawnej – Thermomix

Ilustracja przedstawia urządzenie AGD - thermomix. Urządzenie jest białego koloru, niewielkich rozmiarów z małym wyświetlaczem.

Thermomix

Urządzenia Thermomix firmy Vorwerk goszcząc w coraz większej ilości domów ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Gotowanie z wykorzystaniem produktów tej firmy TEORETYCZNIE staje się prostsze. A także dostępne nawet dla osób, które w kuchni nie czują się zbyt pewnie.

Robot kuchenny Thermomix TM6 posiada wiele atrakcyjnych funkcji. Niestety urządzenie nie jest dostosowane do potrzeb wszystkich potencjalnych użytkowników. Postaram się opisać swoje doświadczenia dotyczące tego jak będąc osobą niewidomą. Próbuję zaprzyjaźnić się z tym urządzeniem i dostosować je do swoich potrzeb oraz możliwości. Nigdy nie gotowałam, nie potrafię przygotować najprostszej potrawy, ale chcę to zmienić i dzięki TM6 podejmuję nieśmiałe próby.

Urządzenie thermomix obsługuje się poprzez dotykowy ekran o przekątnej 6,8. A także manualne pokrętło działające skokowo, znajdujące się po prawej stronie ekranu.

  • Robot jest wyposażony we wbudowany moduł połączenia bezprzewodowego WiFi, oraz aplikację: Cookidoo, która jest też dostępna dla telefonów z systemem iOS[1] oraz Android[2]. Platforma: Cookidoo jest oficjalną aplikacją dla urządzeń Thermomix, która daje dostęp do szerokiej, systematycznie wzbogacanej oferty przepisów kulinarnych. Aplikacja krok po kroku prowadzi użytkownika przez cały proces przygotowywania określonej potrawy. Natomiast dużą wadą jest fakt, że sprzętów firmy Vorwerk nie można obsłużyć z poziomu telefonu.
  • Urządzenie uruchamia się poprzez dłuższe przyciśnięcie pokrętła manualnego, tak samo też się je wyłącza.
  • Na ekranie głównym znajdują się 3 podstawowe ikony:
    • 1 od lewej strony czas,
    • 2 po środku temperatura,
    • 3 po prawej stronie obroty.

Gotując najprostsze potrawy wykorzystuje się właśnie te 3 ikony. Aby zgodnie z wytycznymi zawartymi w przepisie ustawić np. czas na odpowiednią wartość należy kliknąć na ikonę czasu a następnie korzystając z pokrętła manualnego kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jedno delikatne przeskoczenie pokrętła to zmiana o 1s aż do 1min. Potem czas zmienia się o 10s dochodząc do 5min. Kolejna zmiana o 30s do dojścia do 20min natomiast już powyżej zmienia się o 1min. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ustawiania parametrów dotyczących temperatury i ilości obrotów…

Problemy z thermomixem

– Dużo czynności wykonuje się „na czuja” bazując na opanowaniu pamięciowym, kliknięcie jakiejkolwiek ikony znajdującej się na ekranie nie wywołuje żadnego dźwięku dla tego cenną wskazówką jest dźwięk, który można usłyszeć podczas ustawiania ilości obrotów. Pierwsze przekręcenie pokrętła to dźwięk świadczący o zamykaniu ramion blokujących pokrywę naczynia miksującego. O zakończeniu określonej czynności np. gotowania Thermomix informuje dźwiękową melodyjką. Nigdy nie mam 100% pewności, że wszystkie parametry zostały ustawione zgodnie ze wskazaniami zawartymi w przepisie.

– Aby szybciej i pewniej poruszać się po ekranie wykorzystałam wypukłe kropki/punkciki. 3 z nich są przyklejone przy dolnej krawędzi ekranu tak, aby nad każdą z nich znajdowała się jedna z 3 podstawowych ikon będących na ekranie głównym. W połowie długości, po lewej stronie ekranu znajduje się kropka, która również służy do namierzania podstawowych ikon. Linia poprowadzona od każdej z 3 dolnych kropek przecinając się z linią poprowadzoną od kropki znajdującej się w połowie lewej krawędzi ekranu. Wskażą one miejsce, w którym powinna znajdować się określona ikona. Aby namierzać ikony zamieszczone na drugim ekranie/stronie wykorzystałam 5 kropek przyklejonych przy górnej krawędzi ekranu oraz 2 dodatkowe przy lewej krawędzi, po bokach kropki środkowej potrzebnej do ekranu głównego. Dodatkowo poniżej piątej kropki licząc od lewej strony znajduje się kropka pozwalająca na znalezienie krzyżyka.

– Aby przejść z ekranu głównego na drugi ekran należy wykonać ruch polegający na przeciągnięciu palcem od prawej do lewej strony ekranu. Drugi ekran zawiera o wiele więcej opcji. Są one ułożone w kilku rzędach, są tam takie opcje jak: waga, wyrabianie ciasta, mycie wstępne, miksowanie, gotowanie jajek, czajnik, podgrzewanie, zagęszczanie, gotowanie ryżu, fermentowanie czy wolne gotowanie. Wybierając jakąkolwiek funkcję ze strony 2 także należy opanować pamięciowo parametry, które po jej rozwinięciu trzeba ustawiać. Jeśli są to 2 parametry to są już one inaczej rozmieszczone na ekranie niż 3 podstawowe parametry z ekranu głównego. W tym przypadku wypukłe kropki ulokowane przy krawędziach ekranu mogą pełnić funkcję pomocniczą. Nie naprowadzą użytkownika precyzyjnie na określoną ikonę.

Funkcja wagi

– Funkcja wagi całkowicie jest dla mnie niedostępna dla tego korzystam z prostej mówiącej wagi Culina[3] posiadającej komunikaty głosowe w języku polskim i rosyjskim. Waga składa się z 2 poziomów, powierzchnia, na której kładzie się produkty do zważenia jest kwadratowa i znajduje się wyżej. Natomiast podstawa, na której umieszczone są 2 fizyczne, dobrze wyczuwalne przyciski i wyświetlacz jest nieco niżej niż powierzchnia ważenia. Urządzenie informuje również o przeciążeniu i niskim stanie baterii. Waga jest precyzyjna pomiar do 1g a maksymalny 5kg. Waga posiada również funkcję tary. Zasilana jest przez 2 baterie AAA. Niestety nie ma możliwości regulowania głośności komunikatów głosowych.

– Dużym utrudnieniem jest to, że uruchamiając urządzenie Thermomix TM6. Muszę liczyć się z tym, że na ekranie może pojawić się komunikat o dostępnej aktualizacji. Albo o możliwości wznowienia ostatnio używanego przepisu. Nie ma żadnego komunikatu dźwiękowego. Aby mieć jakąkolwiek kontrolę nad zawartością ekranu wspomagam się aplikacją: Seeing A I. Wspiera ona osoby z dysfunkcją narządu wzroku bazując na wykorzystaniu pozyskanego z kamery urządzenia obrazu. Po jego analizie udziela informacji o tym, co znajduje się na zdjęciu, odczytuje tekst, rozpoznaje osoby i obiekty. Funkcją, która ma dla mnie największe znaczenie jest szybki odczyt krótkich tekstów. Po wybraniu tej opcji wystarczy skierować oko kamery na dowolny tekst żeby został on rozpoznany. Następnie odczytany przez program odczytu ekranu. Aplikacja odczytuje tekst ze źródeł takich jak: ekran komputera, kartka papieru oraz tablica informacyjna[4].

– Czynności takie jak: mycie naczynia miksującego, wykręcanie i wkręcanie noża oraz podstawki, umieszczanie w naczyniu dodatkowych akcesoriów np. koszyczka do gotowania, ustawianie na pokrywie naczynia miksującego przystawki varoma raczej nie stanowią trudności.

Urządzenia firmy Vorwerk cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Między innymi ze względu na ilość posiadanych funkcji, szybkie przygotowanie potraw a co za tym idzie oszczędność czasu. A także precyzyjne instrukcje prowadzące użytkownika przez cały proces gotowania. W przypadku osób słabowidzących i niewidomych podjęcie decyzji o zakupie takiego sprzętu wymaga przeanalizowania realnych możliwości użytkownika i przygotowania się na trudne początki.

Zaprzyjaźnienie z robotem kuchennym

Zaprzyjaźnienie się z robotem Thermomix TM6 wymaga ode mnie dużo cierpliwości, systematycznej pracy. Myślę, że nie jest niemożliwe. Mam nadzieję, że stopniowo będę zapoznawała się z kolejnymi funkcjami oferowanymi przez to ciekawe urządzenie. Podczas stawiania pierwszych kroków z TM6 nieocenioną rolę odgrywają osoby, które cierpliwie tłumaczą. Jak wygląda ekran. W jaki sposób skorzystać z określonej funkcji i pomagają umieścić wypukłe oznaczenia na ekranie. Firma Vorwerk nieustannie się rozwija, wprowadza nowe funkcje do swoich produktów. Liczę na to, że wyjdzie naprzeciw potrzebom użytkowników z dysfunkcją narządu wzroku. Stworzenie aplikacji za pomocą, której można byłoby obsługiwać urządzenie ułatwiłoby życie nie tylko osobom niewidomym, ale też słabowidzącym.

[1] https://apps.apple.com › app › official-cookidoo-app

[2] https://play.google.com › store › apps › details › id=co…

[3] CULINA – waga kuchenna mówiąca po polsku i rosyjsku

https://lumen.pl › culina-waga-kuchenna-mowiaca-po-pol…

[4] https://apps.apple.com › app › seeing-ai