Wykorzystanie komputera i smartfona przez osobę niewidzącąPrzeczytasz w 3 min
W XXI wieku ciężko jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez telefonu, komputera i powszechnego dostępu do internetu. Dla osób z dysfunkcją narządu wzroku postęp technologiczny jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na niwelowanie barier związanych z komunikowaniem się i dostępem do informacji. Dostęp do sprzętu komputerowego z programami udźwiękawiającymi lub powiększającymi to wszystko, co znajduje się na ekranie pozwala na podjęcie lub kontynuowanie nauki i pracy a także wpływa na ich wydajność.
Dla osób niewidomych, których wiedza z zakresu obsługi komputera nie jest zaawansowana dużym ułatwieniem jest to, że obecnie smartfony przejęły część funkcji dawniej przypisywanych tylko komputerom. Używam tych urządzeń wybiórczo w zależności od tego, jaką czynność chcę wykonać i które urządzenie pozwoli mi to zrobić sprawniej i lepiej. Posługuję się komputerem z czytnikiem ekranu Jaws oraz iPhonem wykorzystującym czytnik ekranu VoiceOver. IPhone jest telefonem, który w dużej mierze spełnił moje oczekiwania. W AppStore dostępnych jest wiele aplikacji ułatwiających mi codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo VoiceOver płynnie odczytuje wszystkie informacje pojawiające się na ekranie. Gesty wykorzystywane do obsługi telefonu są bardzo intuicyjne, co sprawia, że można się nim posługiwać płynnie i szybko.
– Bankowość internetowa
Chętnie korzystam z aplikacji mobilnej Banku Millennium, która daje mi dostęp do najpotrzebniejszych funkcji bankowości internetowej. Natomiast używam komputera wtedy, gdy chcę wykonać przelew a nie mam zapisanych danych odbiorcy, łatwiej jest mi je wprowadzić z poziomu komputera z wykorzystaniem zwykłej klawiatury.
– Zakup biletów kolejowych
Do zakupu biletów kolejowych wykorzystuję tylko telefon. Aplikacja Bilkom Bilety oraz aplikacja Koleo pozwalają mi to zrobić szybko a co najważniejsze samodzielnie. Próbując tego dokonać przy pomocy komputera na stronie: www.intercity.pl
Mam wrażenie, że bardzo długo poruszałam się między dostępnymi opcjami a dodatkowo miałam trudności z właściwym uzupełnieniem pól edycyjnych.
– Poczta elektroniczna
Jeśli chodzi o dostęp do poczty elektronicznej to korzystam zarówno z komputera jak i z telefonu. Komputer dobrze sprawdza się w sytuacji, gdy trzeba napisać dłuższy tekst, natomiast telefon daje
ciągły dostęp do skrzynki pocztowej i możliwość szybkiego i płynnego odczytania wiadomości.
– Czytanie książek i tekstu drukowanego
Przy pobieżnym przeczytaniu małej ilości tekstu drukowanego pomocna staje się aplikacja Seeing Assistant-Home a w jej ramach opcja: wykryj tekst. Z kolei przy czytaniu większej partii materiału kluczową rolę odgrywa komputer i program: Abby FineReader. Umożliwia on konwertowanie zeskanowanego tekstu, obrazków i fotografii do formatów takich jak: Microsoft Word czy Microsoft Excel, które można edytować.
– Kody kreskowe i kody QR
Aplikacja Seeing Assistant-Home I jej opcja rozpoznawania kodów kreskowych oraz kodów QR dobrze sprawdza się w sytuacji, gdy mam problem z rozpoznaniem konkretnego produktu lub wiem, jaki to produkt, ale interesuje mnie jego smak. Trudność polega tylko na tym, że trzeba wiedzieć, w którym miejscu na opakowaniu określonego produktu szukać kodu, aby móc go sprawnie zeskanować.
Komputer i telefon to urządzenia, bez których już nie wyobrażam sobie codziennego funkcjonowania. Zwiększają one moją samodzielność i poczucie niezależności. Dają możliwość ciągłego rozwoju i stawiania sobie nowych celów.

Nazywam się Karolina Rzepa i mam 28 lat. Problemy ze wzrokiem towarzyszą mi od urodzenia.
Przez 12 lat uczyłam się w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braillea w Bydgoszczy. Po zdaniu matury kontynuowałam edukację w Wojewódzkim Zespole Szkół Policealnych w Gdyni na kierunku technik masażysta a następnie studiowałam pedagogikę w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej również w Gdyni.
Jestem masażystką w Klubie City Gym i staram się godzić obowiązki zawodowe ze sportem, który czynnie uprawiam. Reprezentuję Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka” w Bydgoszczy, gram w bowling i kręgle klasyczne oraz uprawiam kolarstwo tandemowe. Swoje umiejętności bowlingowe mogę doskonalić dzięki nieocenionemu wsparciu asystenta i trenera klubowego Pana Kazimierza Fiuta. Natomiast w świecie kolarskim prowadzą mnie dwie doświadczone zawodniczki: moja pierwsza pilotka Edyta Jasińska oraz obecna pilotka Agnieszka Sikora, z którą stawiamy na zachowanie równowagi między pracą zawodową a zobowiązaniami sportowymi. Dzięki uczestniczeniu w międzynarodowych imprezach sportowych oraz zgrupowaniach mogę zwiedzać Polskę i świat.
Polecane artykuły z tej kategorii:
- Zmiany w WCAG 2.2 w porównaniu do 2.1
- Spotkanie z cyklu: A11y – Accessibility – Dostępność
- Skarga na brak dostępności
- Dostosowanie strony internetowej Centrum Medycznego ALMA MED do WCAG 2.1 AA
- Szkolenie dla Centrum Wsparcia i Rozwoju UPP
- Audyt dostępności standard WCAG 2.1
- Doradztwo do spraw dostępności
- Konsultacje
- Dostępność dla szkół – Akademia Teatralna w Warszawie
- Dodawanie Tłumacza na język migowy do filmu