Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, następnie sylwester i nowy rok będą okazją do publikowania na portalach społecznościowych świątecznych grafik oraz wysyłania życzeń rodzinie, a także bliższym i dalszym znajomym. Mając w swoim otoczeniu osoby słabowidzące i niewidome, należy pamiętać o tym, że nie zawsze atrakcyjne formy wizualne, takie jak filmy i obrazki graficzne, są dla nich dostępne.
Oto kilka wskazówek:
- Czytniki ekranowe telefonów i komputerów, z których korzystają osoby mające problem ze wzrokiem, nie są w stanie odczytać tekstu znajdującego się na grafice. Warto do filmów i obrazków dołączyć tekst alternatywny, krótki opis, taki, który pozwoli na zapoznanie się z treścią tekstu oraz z zawartością zdjęć. Jest to szczególnie istotne w przypadku filmów, w których występuje pokaz slajdów.
- Dla osób słabowidzących duże znaczenie ma wielkość i rodzaj czcionki; należy wybierać te proste. Istotne jest także zachowanie kontrastu między tekstem życzeń a tłem. Jeśli spełnienie tych kryteriów będzie zbyt trudne, to najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie życzeń w formie wiadomości tekstowej, bo przecież najważniejsza jest zawartość treść życzeń, a nie atrakcyjna, kolorowa forma przekazu.
Testerka dostępności cyfrowej. Kształciła się w ośrodku dla osób słabo widzących i niewidomych w Bydgoszczy, a później studiowała w Gdyni na kierunku technik masażysta oraz pedagogikę.
Zdobywała doświadczenie zawodowe w klubie fitness. Aktywnie uprawia sport, reprezentując klub „Łuczniczka” w Bydgoszczy, grając w bowling i kręgle.
Brała udział w imprezach sportowych w Polsce i za granicą. Sport daje jej odwagę i motywuje do stawiania nowych celów.
W wolnym czasie czyta, spaceruje z psem i jeździ na rowerze.