nautil logo czarne

Artykuły

Dostępne życzenia

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, następnie sylwester i nowy rok będą okazją do publikowania na portalach społecznościowych świątecznych grafik oraz wysyłania życzeń rodzinie, a także bliższym i dalszym znajomym. Mając w swoim otoczeniu osoby słabowidzące i niewidome, należy pamiętać o tym, że nie zawsze atrakcyjne formy wizualne, takie jak filmy i obrazki graficzne, są dla nich dostępne.

Oto kilka wskazówek:

  • Czytniki ekranowe telefonów i komputerów, z których korzystają osoby mające problem ze wzrokiem, nie są w stanie odczytać tekstu znajdującego się na grafice. Warto do filmów i obrazków dołączyć tekst alternatywny, krótki opis, taki, który pozwoli na zapoznanie się z treścią tekstu oraz z zawartością zdjęć. Jest to szczególnie istotne w przypadku filmów, w których występuje pokaz slajdów.
  • Dla osób słabowidzących duże znaczenie ma wielkość i rodzaj czcionki; należy wybierać te proste. Istotne jest także zachowanie kontrastu między tekstem życzeń a tłem. Jeśli spełnienie tych kryteriów będzie zbyt trudne, to najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie życzeń w formie wiadomości tekstowej, bo przecież najważniejsza jest zawartość treść życzeń, a nie atrakcyjna, kolorowa forma przekazu.