nautil logo czarne
Szukaj
Zamknij wyszukiwarkę

Artykuły

Dzień projektanta stron internetowych

Ilustracja przedstawia uśmiechniętego informatyka.

31 maja obchodzony był Dzień Projektanta Stron Internetowych. Była to okazja do docenienia umiejętności i kreatywności osób, które tworzą estetyczne oraz funkcjonalne strony internetowe. Cyfrowy świat oferuje użytkownikowi coraz więcej możliwości. Liczne codzienne aktywności związane z edukacją, pracą zawodową, rozrywką, płatnościami, nabywaniem i sprzedażą produktów przeniosły się do sieci. Dlatego projektanci stron internetowych odgrywają kluczową rolę w tworzeniu przyjaznych dla użytkownika, atrakcyjnych wizualnie i funkcjonalnych stron, które są niezbędne w dzisiejszym społeczeństwie.

Strony internetowe stały się wizytówkami firm, organizacji, stowarzyszeń oraz osób prywatnych. Ich wygląd i funkcjonalność dostosowana do potrzeb każdego użytkownika mogły wpływać na kreowanie wizerunku danego podmiotu i pozytywny odbiór przez społeczeństwo. Projektanci musieli brać pod uwagę różne urządzenia, na których mogła być wyświetlana strona, oraz zróżnicowane potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W ich pracy istotna była nie tylko kreatywność i otwartość, ale też specjalistyczna techniczna wiedza.

Przyszłość związana z projektowaniem stron internetowych, ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii oraz zróżnicowane potrzeby i oczekiwania użytkowników, stawia przed projektantami wiele wyzwań. Z perspektywy osób z niepełnosprawnościami istotnym kierunkiem, w jakim powinien podążać cyfrowy świat, było skupienie się na doświadczeniach użytkownika. Konsekwencją tego jest wzrost znaczenia UX i tworzenie nie tylko estetycznych, atrakcyjnych wizualnie stron, ale przede wszystkim intuicyjnych w obsłudze i łatwych w nawigacji. Powstawanie przejrzystych i prostych w obsłudze stron powinno przyczynić się do tego, że więcej osób chętnie korzysta z produktów cyfrowych.

Ważne było również to, że coraz większy nacisk kładziono na dostępność stron internetowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, ze względu na zmieniające się przepisy prawne. Nakładają one na podmioty publiczne, a w przyszłości na wszystkie podmioty gospodarcze reprezentujące podstawowe obszary niezbędne do swobodnego funkcjonowania, obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej stron internetowych. Ścisłe przestrzeganie standardów WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) będzie elementem pozwalającym sprostać oczekiwaniom użytkowników i zadbać o ich specyficzne potrzeby.

Dodatkowo projektanci powinni zapewniać płynne działanie stron na ekranach różnej wielkości i rozdzielczości, co jest szczególnie istotne dla osób z niepełnosprawnościami, które na co dzień korzystają z różnych technologii wspomagających, umożliwiających obsługę komputera i telefonu. Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) może również wpływać na proces projektowania stron internetowych i tworzenie cyfrowego świata poprzez dostarczanie bardziej spersonalizowanych doświadczeń.

Aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom użytkowników, projektanci muszą śledzić trendy technologiczne, być elastyczni, kreatywni i otwarci na zmiany. To oni mają dostęp do narzędzi i wiedzy pozwalającej na tworzenie przestrzeni cyfrowej dostępnej dla wszystkich, która nikogo nie wyklucza.