nautil logo czarne

Artykuły

Google Live Transcribe – codzienny pomocnik osób niesłyszących

zielone logo aplikacji Google Live Transcribe

Osoby niesłyszące i niedosłyszące zmagają się na co dzień z problemem z porozumiewaniem się z innymi, jak i słyszeniem tego co się dzieje dookoła nich. Z pomocą przychodzi im prosta w użytkowaniu aplikacja od firmy Google “Google Live Transcribe” dostępna na telefony z systemem Android. Aplikacja obsługuje duże grono języków, także język Polski. Do jej działania potrzebne jest stałe połączenie z internetem.

Funkcjonalność  Google Live Transcribe

Aplikacja jest niezwykle prosta w użytkowaniu. Najpierw pobieramy ją na swój telefon ze sklepu Play. Po otwarciu aplikacja poprosi nas o dostęp do mikrofonu, po jego otrzymaniu transkrypcja zacznie momentalnie działać. Na samym środku ekranu aplikacja będzie wypisywać wszystko co usłyszy przez mikrofon urządzenia. Na dole ekranu Będą wypisywane wszystkie odgłosy w tle rozpoznane przez aplikację takie jak: “Odgłosy ptaków”, “wiatr”, “pukanie”, “muzyka”, itd. 

Inne funkcje Google Live Transcribe

W prawym górnym rogu ekranu wyświetla się niebieski okrąg prezentujący szumy w tle oraz głośność słyszanego dźwięku. Dzięki niemu łatwiej będzie osobie niesłyszącej określić czy jest w odpowiedniej odległości od źródła dźwięku aby aplikacja go rozpoznała. Na samym dole ekranu możemy skorzystać także z funkcji pisania odpowiedzi, jeśli jest to potrzebne. Zmiany języka (aplikacja jednak radzi sobie z pojedynczymi zdaniami i słowami w innym języku niż docelowy). Ostatnia będzie zakładka ustawień aplikacji gdzie możemy ustawić rzeczy takie jak: rozmiar tekstu, historia transkrypcji usuwana po 24 godzinach, powiadomienia o dźwiękach dookoła, motyw, wibracja przy wznowieniu rozmowy itd. Co ciekawe Google nie przechowuje żadnych danych takich jak dźwięk i transkrypcje na swoich serwerach, oraz nie wykorzystuje ich do ulepszania aplikacji i funkcji, jest to dobry aspekt odnośnie prywatności aplikacji.

Wzmacniacz dźwięku od Google

zielone logo aplikacji Google Wzmacniacz dźwiękuInnym ciekawym narzędziem od Google pomocnym dla osób niedosłyszących może być aplikacja Wzmacniacza dźwięku, także dostępna na urządzeniach z systemem android. Aplikacja pozwala na przetworzenie przychodzącego do mikrofonu dźwięku tak abyśmy mogli lepiej go zrozumieć lub usłyszeć. Do poprawnego działania aplikacji potrzebujemy pary słuchawek. Następnie wystarczy pobrać aplikację Wzmacniacz Dźwięku ze sklepu Play oraz ustawić wszystkie suwaki w aplikacji do interesujących nas wartości.