nautil logo czarne
Szukaj
Zamknij wyszukiwarkę

Artykuły

Gra planszowa o dostępności

Fragment planszy gry „Dostępny urząd”, z napisem „Współpraca na rzecz dostępności” w centralnym kole. Na zewnętrznym okręgu planszy widoczne są różnokolorowe pola, każde z innym napisem: „ZDARZENIE”, „DOSTĘP ALTERNATYWNY”, „DOBRA PRAKTYKA”, „ZADANIE”, „BRAK DOSTĘPNOŚCI”. Pola mają różne kolory i ikony, takie jak znak zapytania, diament, moneta.

Nauka przez zabawę pozwala na przyswajanie wiedzy w przyjemnej atmosferze, a element rywalizacji może być dodatkową motywacją nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Jeśli dochodzi do tego wspólne rozwiązywanie jakiegoś problemu lub wykonywanie zadania, to taka forma zdobywania wiedzy sprzyja także integrowaniu grupy.

Z myślą o koordynatorach ds. dostępności oraz wszystkich osobach, którym bliska jest idea dostępności, powstała gra planszowa „Dostępny urząd”. Inspiracją do jej stworzenia była realizacja projektu polegającego na prowadzeniu szkoleń koordynatorów „Współpraca na rzecz dostępności”.

Gra pozwala na zdobycie wiedzy dotyczącej tego, jak zapewnić dostępność w urzędzie oraz utrwalenie takich pojęć, jak pętla indukcyjna czy dostęp alternatywny. Zadaniem uczestników jest stworzenie jak najbardziej dostępnego urzędu poprzez wdrażanie elementów dostępności. Zadania mają dwa poziomy trudności i podzielone są na cztery kategorie: dostępność architektoniczna, cyfrowa, informacyjno-komunikacyjna i zagadnienia prawne. Gra jest przeznaczona maksymalnie dla czterech osób lub zespołów.

Dużą zaletą tej gry jest to, że wszystkie jej elementy poza czterema pionkami w różnych kolorach i dwoma kostkami można samodzielnie wydrukować. W pakiecie materiałów dla użytkownika znajdują się takie elementy jak:

  • plansza,
  • 40 kart elementów dostępności,
  • 80 kart zadań,
  • 30 kart zdarzeń,
  • 20 monet,
  • 40 kryształków wiedzy,
  • 4 karty skróconych zasad,
  • klucz odpowiedzi,
  • spis przykładowych dobrych praktyk oraz
  • instrukcja do gry, w której przedstawione są zasady rywalizacji.

Gra planszowa dotycząca dostępności jest narzędziem edukacyjnym pozwalającym na zwiększanie wrażliwości i świadomości dotyczącej różnorodnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz promującym inkluzywne podejście w społeczeństwie. Rywalizacja może być dobrym podsumowaniem, pozwalającym na sprawdzenie wiedzy zdobytej podczas szkolenia z zakresu szeroko rozumianej dostępności. Uporządkowanie informacji może mieć realny wpływ na poprawę jakości świadczonych usług w instytucjach publicznych.

W serwisie Służby Cywilnej można zapoznać się ze szczegółowymi zasadami gry oraz pobrać wszystkie niezbędne pliki umożliwiające przystąpienie do rywalizacji: Dostępny urząd – gra planszowa o dostępności.