nautil logo czarne
Szukaj
Zamknij wyszukiwarkę

Karolina Rzepa

Testerka dostępności cyfrowej. Kształciła się w ośrodku dla osób słabo widzących i niewidomych w Bydgoszczy, a później studiowała w Gdyni na kierunku technik masażysta oraz pedagogikę.

Zdobywała doświadczenie zawodowe w klubie fitness. Aktywnie uprawia sport, reprezentując klub „Łuczniczka” w Bydgoszczy, grając w bowling i kręgle.

Brała udział w imprezach sportowych w Polsce i za granicą. Sport daje jej odwagę i motywuje do stawiania nowych celów.

W wolnym czasie czyta, spaceruje z psem i jeździ na rowerze.

Ilustracja przedstawia kobietę niewidzącą - Karolinę Rzepa.

Wpisy Karoliny

Zdjęcie kolorowe przedstawia współczesny smartfon z dużym, kolorowym ekranem wyświetlającym różnorodne aplikacje. Telefon jest ustawiony pionowo na niezdefiniowanym jasnym tle z widoczną dolną częścią jakiegoś przedmiotu i niewyraźnymi kształtami. Ekran jest wypełniony ikonami aplikacji takich jak FaceTime, kalendarz, zdjęcia, kamera, pogoda, ustawienia i inne. Na ekranie widać również pasek stanu baterii, który pokazuje 70% naładowania. W dolnej części zdjęcia, częściowo niewyraźna, pojawia się sierść zwierzęcia, być może kota, sugerując, że zwierzę to znajduje się tuż obok urządzenia. Dominują kolory są jasne i pastelowe, a całość ma przyjemny, łagodny charakter.
Dostępność
Karolina Rzepa

Ustawienia dostępności w iPhone

Firma Apple, projektując swoje produkty, wychodzi naprzeciw różnym potrzebom i oczekiwaniom użytkowników. Telefon z systemem iOS oferuje wiele wbudowanych funkcji znajdujących się w dziale dostępność,

Obraz przedstawia ewolucję dostępu do literatury dla osób niewidomych i słabowidzących od XIX wieku do czasów współczesnych, podkreślając postęp technologiczny i zmiany społeczne. Po lewej stronie widoczne jest środowisko z XIX wieku, z Louisem Braillem (1809-1852) prezentującym swój system pisma Braille'a dla osób niewidomych. Wokół niego znajdują się osoby uczące się czytać za pomocą książek dotykowych. Tło jest rustykalne i historyczne, co oddaje charakter epoki. Przechodząc na prawą stronę, obraz ewoluuje w kierunku współczesności. Tutaj osoby słabowidzące korzystają z różnych nowoczesnych technologii do czytania, w tym z audiobooków na CD i taśmach magnetofonowych, cyfrowych czytników e-booków z wyświetlaczami Braille'a oraz słuchają audiobooków przez słuchawki podłączone do smartfonów i tabletów. Scena zawiera bogate wizualnie środowisko biblioteczne, z mieszanką elementów tradycyjnych i nowoczesnych, symbolizując połączenie starych i nowych metod dostępu do literatury.
Dostępność
Karolina Rzepa

Dostępność książek i literatury

Czytanie książek to dla wielu osób nie tylko konieczność związana z edukacją, ale też atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Dzięki możliwościom, jakie daje nieustanny rozwój

Opis alternatywny obrazu: Na pierwszym planie widoczny jest iPhone leżący poziomo na drewnianym biurku. Ekran telefonu wypełnia odręcznie napisana notatka, wykonana starannym, kursywnym pismem. Notatka wydaje się być osobistym przesłaniem. Telefon jest nowoczesny i elegancki, a jego cechy są delikatnie podkreślone przez subtelne źródło światła. W tle, w przytulnym domowym biurze, częściowo widoczne są doniczka z rośliną i filiżanka kawy, dodające scenie ciepła i domowej atmosfery.
Dostępność
Karolina Rzepa

Pismo odręczne na telefonie iPhone

Odręczne stawianie liter to jedna z podstawowych umiejętności, którą nabywają dzieci w okresie edukacji wczesnoszkolnej, ale w przypadku osób mających problem ze wzrokiem, nie zawsze

Zdjęcie przedstawia zbliżenie na dłoń osoby trzymającej smartfon. Na ekranie telefonu wyświetlona jest mapa aplikacji do współdzielenia przejazdów, wskazująca na dostępność różnych samochodów w pobliżu. Na ekranie mapy zaznaczone jest wybrane miejsce odbioru oraz opcja zamówienia przejazdu. Tło jest rozmyte, ale widać żółte taksówki, co wskazuje, że scena prawdopodobnie rozgrywa się w miejskim zatłoczonym środowisku. Osoba trzymająca telefon ma na sobie białą opaskę na nadgarstku i pomalowane paznokcie, co sugeruje swobodne i nowoczesne otoczenie.
Dostępność
Karolina Rzepa

Udostępnianie swojej lokalizacji

Często zwracałam uwagę na fakt, że nieustanny rozwój nowoczesnych technologii z jednej strony sprzyja większej samodzielności i niezależności osób z dysfunkcją narządu wzroku. Z drugiej