nautil logo czarne

Artykuły

Obsługa urządzeń AGD przez osoby niewidome

Coraz więcej urządzeń gospodarstwa domowego jest wyposażonych w dotykowe panele i nie da się ich obsłużyć za pomocą wypukłych manualnych przycisków lub pokręteł, które były obecne w sprzęcie starszego typu. Dodatkowo często mają one więcej zaawansowanych funkcji. Nowoczesne rozwiązania, które są pozytywnie odbierane przez przeciętnego użytkownika, są niestety zazwyczaj niedostępne dla osób z poważnymi dysfunkcjami wzroku.

Obejściem tego problemu jest obsługa urządzeń AGD za pomocą aplikacji mobilnych. Rozwiązanie to, cieszy się zainteresowaniem wśród osób niewidomych ze względu na dostęp do szerokiego wachlarza opcji danego urządzenia. Słabowidzący lub niewidomy użytkownik, nie musi się ich uczyć na pamięć. Innym rozwiązaniem jest umieszczanie wypukłych oznaczeń na panelu dotykowym. Znaczniki te spełniają swoją rolę pod warunkiem, że wyświetlane opcje nie zmieniają swojego położenia na ekranie w zależności od wybranej funkcji. Dodatkowo, dobrze jest, jeśli osoba niewidoma o wybraniu jakiejkolwiek opcji jest informowana dźwiękiem.

W gronie osób z dysfunkcją wzroku są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy nowoczesnych rozwiązań obecnych w urządzeniach gospodarstwa domowego. Na pewno dają one dostęp do szerszej oferty posiadanych funkcji, ale z drugiej strony nie każdy musi chcieć zarządzać całym domem z poziomu telefonu. Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość korzystania z aplikacji mobilnych oraz alternatywa w postaci jakichkolwiek wypukłych oznaczeń lub przycisków manualnych.

Obowiązkowe powinno być także oznajmianie dźwiękiem, tak aby osoba niewidoma miała pewność, że trafiła na określony przycisk.