nautil logo czarne

Artykuły

Osoba niewidoma i rozpoznawanie pieniędzy

Wiele osób zastanawia się jak osoby niewidome radzą sobie z pieniędzmi, jak rozróżniają poszczególne banknoty, czy podczas robienia zakupów mogą czuć się bezpiecznie, czy nie boją się, że zostaną oszukane.

Osoby z dysfunkcją narządu wzroku chętnie korzystają z możliwości jakie daje postęp technologiczny, ułatwia on wykonywanie wielu podstawowych czynności i przyczynia się do zwiększania samodzielności. Wśród tej grupy społecznej coraz bardziej powszechne jest płacenie kartą. Znacznie skraca to czas spędzany przy kasie potrzebny na odliczenie potrzebnej kwoty a dodatkowo osoba słabowidząca lub niewidoma może praktycznie od razu sprawdzić kwotę transakcji. Jest to możliwe dzięki dostępnym aplikacjom bankowym. Dobrze jest jednak wiedzieć jak radzić sobie z gotówką bo są miejsca, w których nie zapłacimy kartą.

Rozpoznawanie monet

Monety różnią się od siebie wielkością oraz rodzajem brzegu.

  1. Monety z gładkim obwodem to 2 zł i 2 gr.
  2. Karbowany, ząbkowany brzeg mają monety o nominale: 5 zł, 50 gr, 20 gr i 1 gr.
  3. Brzeg naprzemiennie ząbkowany i gładki mają: 1 zł, 10 gr i 5 gr.

Problem może stwarzać odróżnienie 20 gr od 50 gr gdyż monety posiadają taki sam ząbkowany brzeg i tylko nieznacznie różnią się wielkością, 50 gr jest większe. Ciekawe jest też to, że moneta 1zł jest większa od 2zł więc nie zawsze wielkość monety jest zależna od jej wartości.
Niektórzy dodatkowo korzystają z bilonówki, w której monety są poukładane w odpowiednich otworach zależnych od nominału i wielkości.

Rozpoznawanie banknotów

Banknoty różnią się od siebie także wielkością oraz rodzajem wypukłego oznaczenia. Wypukłe oznaczenia znajdują się w lewym dolnym rogu banknotu, ale są raczej słabo wyczuwalne, szczególnie w przypadku podniszczonych banknotów będących przez długi czas w użyciu.

  • 10zł jest oznaczone kwadratem,
  • 20zł posiada okrąg,
  • 50zł rąb,
  • 100zł ma krzyż z równymi ramionami,
  • 200zł jest oznaczone trójkątem,
  • 500zł posiada dwie pionowe linie złożone z drobnych kwadratów oraz układ linii na krótszych krawędziach.

Wielkość banknotu jest zależna od jego nominału, 10zł jest najmniejsze a 500zł największe.

Osoby niewidome wspomagają się też plastikową ramką posiadającą nacięcia, przykłada się do niej banknot i sprawdza do którego ząbka dochodzi. Szybkim sposobem na rozpoznanie banknotów jest korzystanie z aplikacji mobilnych posiadających taką funkcję.

Dobrym rozwiązaniem jest segregowanie banknotów przed wyjściem z domu tak aby móc sprawnie się nimi posługiwać. Niektóre osoby preferują odmienne sposoby składania banknotów, zależne od ich nominału, jest to indywidualnie opracowany system.

Osoby niewidome mogą mieć kontrolę nad zawartością swojego portfela. Jest kilka sposobów ułatwiających rozpoznawanie nominału i każdy powinien znaleźć coś, co mu najbardziej odpowiada. Dodatkowo łączenie różnych metod pozwala na uniknięcie błędów i pomyłek.