SMART HOME dla osoby niepełnosprawnej w oparciu o Apple HomeKit.Przeczytasz w 3 min

Ilustracja przedstawia interfejs aplikacji Apple HomekitApple HomeKit co to jest?

HomeKit to nowoczesna technologia, która ułatwia inteligentną komunikację między urządzeniami przygotowaną przez firmę Apple. Proste czynności są dostępne z poziomu telefonu IPhon`e, Macbook`a czy IPad`a – musimy tylko pamiętać, że te urządzenia muszą być połączone z domową siecią Wi-Fi.

Dla osoby słabowidzącej problemem może być to, że na Naszym urządzeniu mobilnym znajduje się ogrom aplikacji do różnych urządzeń – producenci wielu firm tworząc, dany produkt ze sztuczną inteligencją  chcą, aby użytkownik korzystał z Jego oddzielnej aplikacji, co wywołuje rosnącą liczbę aplikacji na Naszych ekranach..

Rozwiązaniem tego problemu jest HomeKit – wystarczy, że wybierzemy odpowiednich producentów urządzeń , które pozwalają Nam na łatwe sterowanie z jednej standardowej aplikacji iPhona AppleDom. Tym samym odchodzi Nam szukanie poszczególnych aplikacji. Mogę stwierdzić, że opcja Apple Dom jest dopasowana do potrzeb osób z wadą wzroku, a odwrócony kontrast to nie problem, ponieważ całość jest czytelna i widoczna.

Firma Apple wiedzie Prym jeśli chodzi o dostępność dla konsumentów z dysfunkcją wzroku, chcę przez to powiedzieć, że korzystanie z inteligentnego domu w oparciu o urządzenia kompatybilne z system Apple HomeKit.Proces ten jest w pełni dostępny: zaczynając, od konfiguracji, dodawania urządzeń, aż po korzystanie przy pomocy standardowej interakcji, ale również poprzez używanie asystenta głosowego Siri – niestety minusem jest to, że funkcja ta nie obsługuje języka polskiego, co dla niektórych osób może być problematyczne.

Urządzenia, które ułatwiają mi codzienne funkcjonowanie, czyli krótko mówiąc, inteligentne sprzęty, to:

Ilustracja przedstawia zestaw Philips Huwe składający się z lamp, żarówki oraz mostka.-Oświetlenie od firmy Philips HUE – żarówki z tej firmy są dostosowane do potrzeb użytkowników, a ich konfiguracja jest bardzo prosta wystarczy wejść w aplikację Philips Hue app i otworzyć Ustawienia Home Kit i Siri, kolejną opcją jest parowanie, czyli wciskamy widoczny przycisk na ekranie „paruj mostek Hue Bridge”. Kolejna czynność to nazwanie swojego domu i przejście do opcji „Stwórz dom”, gdy aplikacja otworzy aparat należy zeskanować kod, który znajduje sie na spodzie mostka Hue Bridge. Światła pojawiają się w domyślnym pokoju Dom , a więc należy je uporządkować w taki sposób, aby odzwierciedlały fizyczną lokalizację w mieszkaniu. Używając, formułki Siri możemy w łatwy sposób sterować Naszym domowym oświetleniem nie wstając, z kanapy. Oczywiście możemy również sterować za manualnie. Konfiguracja nie sprawiła mi większych problemów z wyjątkiem zeskanowania identyfikatora, ponieważ używając, odwróconego kontrastu aparat mi nie „sczytał” kodu. Zatem musiałam odwrócić najpierw kontrast, aby konfiguracja przebiegła mi zgodnie z planem. Należy zauważyć, że firma ma również oddzielną aplikację do swoich urządzeń.

W aplikacji możemy kontrolować jasność żarówki. Mamy też możliwość ustawienia sobie harmonogramu np. żarówka załącza się o godz.6 a wyłącza się o godz.8. Z poziomu aplikacji można zmieniać kolor światła np. na czerwonyZaletą smart żarówek dla osób niewidomych jest to , że w aplikacji widać czy światło jest aktualnie włączone lub wyłączone.  Osoby widzące nie zwracają uwagi na to, że osoby słabo widzące i niewidome muszą zapamiętać czy włącznik do światła włącza żarówkę przełączając, go w górę lub w dół. Takie żarówki rozwiązują ten problem ponieważ w aplikacji widać czy żarówka jest aktywna.  Pamiętajmy żeby te wszystkie funkcje działały włącznik w domu musi być przełączony , aby żarówka się świeciła. Również z poziomu aplikacji możemy gasić lub zapalać światło.

https://smartme.pl/homekit-co-to-jest-poradnik-dla-kazdego/

https://www.philips-hue.com/pl-pl/explore-hue/works-with/voice-control/apple-homekit