nautil logo czarne

Artykuły

Sound Shirt strój pozwalający poczuć muzykę niesłyszącym

Ilustracja przedstawia koszulkę dźwiękową

Sound Shirt to jest kostium do „tłumaczenia” muzyki na wibracje. Projekt pozwalający na czucie koncertów przez osoby niesłyszące.

Muzyka powinna być dla każdego. Wyobraź sobie życie bez muzyki.  Muzyka to coś pięknego, ale nie każdy ma możliwość z nią obcowania. Osoby niesłyszące nie mają tej przyjemności i choć na razie nie będą w stanie usłyszeć oryginału to jest szansa, że go poczują. Koszulka dźwiękowa. Ta praktyczna, modna odzież do noszenia daje osobom niesłyszącym i ogólnie każdemu możliwość poczucia muzyki przez koszulę. Ożywia muzykę poprzez fizyczne odczuwanie.

Sound Shirt to produkt stworzony przez fiemę CuteCircuit z siedzibą w Londynie. Firma CuteCircuit przygotowała rodzaj tłumacza muzyki na odczucia pozwalające na jakiś rodzaj interpretacji widowiska. Został wykonany z elastycznej tkaniny bez drutów dzięki zastosowaniu zaawansowanych inteligentnych materiałów.  Ma fajny design unisex i może się łatwo rozciągać i dopasowywać do każdego rozmiaru ciała. Posiada dożywotnią gwarancję na wypadek konieczności naprawy.

Sound Shirt to interesujący pomysł, którego najważniejszym celem jest przekaz muzyki, ale wyobrażam sobie wykorzystanie technologii do rozwinięcia wielu innych rozwiązań dla osób głuchych. Urządzenie do noszenia, które umożliwia osobom niesłyszącym przeżycie koncertu poprzez wrażenia dotykowe.

Jak to działa

Mikrofony na całej scenie obejmują różne rodzaje instrumentów. Oprogramowanie zmienia dźwięk na dane i przesyła je do koszulki gdzie muzykę 16 silników wibracyjnych pulsuje z intensywnością muzyki. Na przykład bas na brzuchu i skrzypce wzdłuż ramion.

Sound Shirt ma 30 dotykowych mikro-siłowników, które odbierają dźwięk bezprzewodowo w czasie rzeczywistym. To urządzenie jest wyposażone w kontroler mózgu z funkcją ładowania, Bluetooth 5 oraz protokół bezprzewodowej transmisji dźwięku Wireless Orchestra. Można nim sterować za pomocą aplikacji o nazwie Q App, która jest dostępna w App Store.

W trakcie koncertów lub występów na żywo, mikrofony umieszczane są blisko instrumentów, aby przechwycić dźwięki orkiestry, a następnie są one przekazywane do systemu komputerowego (tłumacza). Dzięki temu możliwe jest odczucie dźwięków w całym ciele i doświadczanie ich poprzez zmysł dotyku. Po kilku minutach organizm zaczyna czuć i interpretować sytuację. Myślę, że to ciekawe doświadczenie dla każdego z nas, ale wyjątkowe dla osób, które nigdy nie miały okazji usłyszeć instrumentów.

Aplikacja Q jest w stanie zrobić to samo w przypadku wcześniej nagranej muzyki, a nawet podczas oglądania filmu. Sound Shirt można również podłączyć do dowolnej konsoli do gier wideo, dzięki czemu gracze mogą poczuć każdy ruch, uderzenie lub uczucie podczas gry.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj inne nasze artykuły.