Sztuczna inteligencja jest dziedziną informatyki zajmującą się tworzeniem systemów zdolnych do wykonywania zadań wymagających ludzkiej inteligencji. Jej celem jest rozwijanie algorytmów i modeli komputerowych, które mogą uczyć się na podstawie doświadczeń, rozpoznawać wzorce oraz rozumieć język naturalny. Mogą także obejmować procesy związane z percepcją sensoryczną i podejmowaniem decyzji w sposób przypominający ludzkie myślenie.
Wykorzystywanie sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wykorzystywana jest między innymi w medycynie, w transporcie przy rozwoju pojazdów autonomicznych, w analizie rynków finansowych oraz w handlu do personalizacji ofert i analizy preferencji klientów. Odpowiada także za rekomendacje filmów i muzyki.
Sztuczna inteligencja ma istotny wpływ na jakość funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Jest wykorzystywana w technologiach wspomagających, które pomagają rozwiązywać problemy pojawiające się podczas wykonywania podstawowych czynności. Jedną z aplikacji mobilnych wspierających osoby słabowidzące i niewidome, która zasługuje na uwagę, jest Be My Eyes. Działa ona podobnie jak inne produkty wspierane przez sztuczną inteligencję. Użytkownik robi zdjęcie obiektu, dokumentu lub przestrzeni, z którą chciałby się zapoznać, a AI generuje opis. Wyróżnia ją to, że wirtualny asystent bardzo dobrze analizuje zależności między obiektami oraz precyzyjnie opisuje wygląd i emocje osób uchwyconych na zdjęciu. Dodatkowo, jeśli użytkownik nie uzyskał wszystkich niezbędnych informacji, może zadawać pytania w formie wiadomości tekstowych, wysyłać dodatkowe zdjęcia lub zadzwonić do wolontariusza, który udziela wsparcia na żywo poprzez połączenie wideo. W celu otrzymania szczegółowego opisu obrazu lub otaczającej przestrzeni aplikacji Be My Eyes można także udostępniać fotografie z rolki aparatu, zapisane na telefonie pliki oraz otrzymane w wiadomościach e-mail.
Rozpoznawanie mowy w oparciu o sztuczną inteligencję umożliwia osobom z niepełnosprawnością narządu ruchu wykonywanie różnych działań na urządzeniu mobilnym za pomocą prostych poleceń głosowych, bez konieczności korzystania z klawiatury. Na tym rozwiązaniu bazują powszechnie wykorzystywani asystenci głosowi, tacy jak Google Assistant w telefonach z systemem Android czy Siri dla systemu iOS.
Dla osób głuchych i niedosłyszących pomocne są rozwiązania polegające na zamianie mowy na tekst. Sztuczna inteligencja umożliwia płynne tworzenie transkrypcji do filmów i nagrań audio oraz generowanie napisów na żywo, dzięki czemu osoby mające problem ze słuchem mogą na bieżąco śledzić przebieg rozmów i wydarzeń.
Sztuczna inteligencja pomaga także upraszczać i skracać tekst, tak aby przekazywał tę samą treść w bardziej przystępny sposób. Jest to szczególnie przydatne dla osób z dysleksją, uczących się języka oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Dalszy rozwój nowoczesnych technologii i rozwiązań wspieranych przez AI z pewnością będzie przyczyniał się do tworzenia nowych narzędzi dedykowanych osobom mającym szczególne potrzeby, a więc do wzrostu ich samodzielności i niezależności na różnych płaszczyznach.
Akt o sztucznej inteligencji
12 lipca 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej zostało opublikowane Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Jest to dokument określający ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania oraz użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Jego celem jest wypracowanie zasad rozwijania i stosowania technologii AI zapewniających bezpieczeństwo, zgodność z normami etycznymi, poszanowanie praw człowieka oraz wspieranie rozwoju innowacji technologicznych. Nowe przepisy dotyczą między innymi oznaczania treści wygenerowanych przez AI, wymogów transparentności algorytmów i zasad zarządzania cyklem życia sztucznej inteligencji. Wspieranie rozwoju innowacji w dziedzinie AI ma odbywać się poprzez tworzenie środowisk pozwalających na bezpieczne i kontrolowane testowanie opracowanych rozwiązań. Systemy AI obecne na rynku europejskim będą musiały spełniać konkretne normy, co będzie przekładało się na wysoki poziom ochrony praw konsumentów. Dzięki temu powinno też zwiększyć się zaufanie społeczne do nowoczesnych technologii. Wytyczne zawarte w akcie dotyczą istotnych obszarów, w których wykorzystywana jest sztuczna inteligencja, takich jak opieka zdrowotna, rynek pracy, edukacja czy transport.
Zgodnie z Aktem o sztucznej inteligencji państwa członkowskie będą zobowiązane do wdrażania opracowanych regulacji oraz do utworzenia nowych instytucji lub organów odpowiedzialnych za nadzór i egzekwowanie przestrzegania przepisów dotyczących AI. W Ministerstwie Cyfryzacji trwają intensywne prace związane z opracowaniem projektu ustawy pozwalającej na sprawne wdrożenie Aktu.
Sztuczna inteligencja szybko się rozwija i ma ogromny potencjał do zmieniania różnych obszarów życia. Odgrywa istotną rolę w zwiększaniu dostępności, co ma kluczowe znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Istotne jest, aby zachodzące procesy odbywały się w sposób odpowiedzialny i zgodny z wartościami etycznymi. Choć sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, to korzystając z niej, zawsze należy zachować krytyczne podejście i nie ufać jej bezgranicznie. Czerpiąc z jej możliwości, warto pamiętać o tym, że uzyskane wyniki zależą od jakości danych i algorytmów, na których ona bazuje. Sztuczna inteligencja jest rozwiązaniem, które ma wspomagać pracę człowieka i przyspieszać niektóre procesy, ale nie jest w stanie go zastąpić.
Testerka dostępności cyfrowej. Kształciła się w ośrodku dla osób słabo widzących i niewidomych w Bydgoszczy, a później studiowała w Gdyni na kierunku technik masażysta oraz pedagogikę.
Zdobywała doświadczenie zawodowe w klubie fitness. Aktywnie uprawia sport, reprezentując klub „Łuczniczka” w Bydgoszczy, grając w bowling i kręgle.
Brała udział w imprezach sportowych w Polsce i za granicą. Sport daje jej odwagę i motywuje do stawiania nowych celów.
W wolnym czasie czyta, spaceruje z psem i jeździ na rowerze.