nautil logo czarne

Artykuły

Wizyta w Przedszkolu Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie

22 września nasz zespół miał przyjemność przybliżenia świata osób niewidomych oraz zapoznania z zasadami szeroko rozumianej dostępności pięcio i sześcioletnich dzieci z przedszkola Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie.

Uczestnicy zajęć mieli możliwość poznawania otoczenia za pomocą pozostałych zmysłów. Dzieci z kolorowymi opaskami na oczach rozpoznawały po zapachu podstawowe przyprawy kuchenne, a także wykorzystując zmysł słuchu nazywały dźwięki charakterystyczne dla różnych pojazdów, zwierząt i czynności wykonywanych w życiu codziennym. 

Dzieci zapoznały się z zasadami poruszania się osób z dysfunkcją wzroku, dowiedziały się jak prawidłowo posługiwać się białą laską oraz jak udzielać pomocy i zostać przewodnikiem. Chętne przedszkolaki mogły również pokonać tor przeszkód poruszając się z laską. Przybliżyliśmy także dzieciom specyfikę pisania i czytania przez osoby niewidome pokazując książkę zawierającą wypukłą grafikę oraz tekst napisany w alfabecie Braille’a. 

Uczestnicy zajęć mogli też sprawdzić działanie przedmiotów ułatwiających codzienne funkcjonowanie takich jak: mówiąca waga kuchenna, zegarek brajlowski czy miara z oznaczeniami dla osób niewidomych. Opowiedzieliśmy dzieciom także o sporcie osób słabowidzących i niewidomych na przykładzie kręgli i kolarstwa tandemowego. Największym zainteresowaniem wśród przedszkolaków cieszyło się pisanie na maszynie brajlowskiej. 

W podziękowaniu otrzymaliśmy bardzo starannie zrobioną wypukłą laurkę. Mamy nadzieję, że dzięki nauczaniu przez zabawę świat, a przede wszystkim ludzie będą bardziej świadomi i otwarci na potrzeby drugiego człowieka.