nautil logo czarne

Artykuły

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi.

Nasz projekt „Niepełnosprawni wśród nas” cieszy się coraz większą popularnością. 14 grudnia mieliśmy przyjemność poprowadzić kolejne zajęcia edukacyjne, których celem było zapoznanie uczniów z zasadami savoir-vivre dotyczącymi osób słabowidzących i niewidomych. Zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi. Zarówno pierwszoklasiści, jak i trzecioklasiści, zadawali wiele interesujących pytań. Szczególnie interesowało ich wykonywanie codziennych czynności samoobsługowych oraz samodzielne poruszanie się, dzielili się także swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Dzieci mogły przez chwilę doświadczyć życia bez wzroku, poruszając się z białą laską miały kolorowe opaski na oczach. Utrwalając w parach zdobytą wiedzę, wcielały się także w rolę przewodników osób niewidomych. Wykorzystując zmysł słuchu, bezbłędnie nazywały dźwięki charakterystyczne dla różnych pojazdów, zwierząt oraz czynności wykonywanych w życiu codziennym. Po zapachu rozpoznawały też podstawowe przyprawy kuchenne. Tradycyjnie, dużym zainteresowaniem wśród uczestników zajęć cieszyło się pisanie na maszynie brajlowskiej i zgłębianie zasad alfabetu Braille’a. Poruszyliśmy też temat nowoczesnych technologii, prezentując działanie czytnika ekranowego, w który wyposażane są telefony, oraz demonstrowaliśmy działanie aplikacji mobilnej służącej do rozpoznawania banknotów.

W podziękowaniu otrzymaliśmy starannie wykonaną wypukłą pracę plastyczną. Mamy nadzieję, że dzieci wyniosą z tego spotkania wiedzę, której nie będą bały się wykorzystywać w praktyce, oraz że dzięki nauczaniu przez zabawę świat, a przede wszystkim ludzie, będą bardziej świadomi i otwarci na potrzeby drugiego człowieka