nautil logo czarne

Artykuły

Żółte opaski z kropkami, co oznaczają?

żółta opaska z trzema czarnymi kropkami ułożonymi w kształt trójkąta.

Opaski są stworzone dla osób z niepełnosprawnościami, jest ona narzędziem służącym do sygnalizowania innym o problemach z widzeniem lub też ze słuchem. W wielu krajach na świecie jest to już powszechnie stosowana forma, jednak w Polsce dopiero zyskuje na popularności. W Polsce, nadal najbardziej rozpoznawalnym znakiem osób z niepełnosprawnościami wzroku jest biała laska lub pies przewodnik.

 

Cel opaski

Opaski dostępne są w różnych formach. Są zbudowane z kropek ułożonych w trójkąt co pozwala na oznaczenie różnych rodzajów niepełnosprawności. Zwykłe ułożenie oznacza problem ze wzrokiem, zaś odwrotne ułożenie sygnalizuje problem ze słuchem. Noszenie opaski ma na celu informowanie społeczeństwa, że dana osoba może mieć problemy z poruszaniem się, orientacją czy też zauważeniem przeszkód, i że w razie potrzeby będzie mogła nas poprosić o pomoc.

 

Pomoc osobie z opaską

Osoby niewidome zazwyczaj są w stanie samodzielnie sobie radzić, jednak czasami potrzebują wsparcia. W takich sytuacjach nie jest niezbędne, aby ktoś spytał, czy może pomóc widząc opaskę na ramieniu. Samo jej noszenie jest już sygnałem dla otoczenia, że osoba ta może potrzebować pomocy. Warto pamiętać, że każda forma wsparcia, także ta symboliczna, jest ważna dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj inne nasze artykuły.