nautil logo czarne

Artykuły

Aplikacja echovis street

Obraz przedstawia symboliczne przedstawienie aplikacji mobilnej EchoVis Street, zaprojektowanej do edukacji osób z dysfunkcją wzroku. Na pierwszym planie widoczny jest ekran smartfona, na którym wyświetla się interfejs aplikacji. Ekran ukazuje widok ulicy z różnymi poziomami intensywności ruchu, w tym samochody i tramwaje, a także różne szerokości jezdni i skrzyżowania. Wokół ekranu smartfona unosi się kilka symboli dźwiękowych, takich jak nuty muzyczne i fale dźwiękowe, reprezentujących dźwięki wiatru i padającego deszczu, które są częścią symulacji aplikacji. W tle rozmyte kontury miejskiego krajobrazu sugerują wyzwania związane z nawigacją bez użycia wzroku. Obok smartfona znajduje się symbol białej laski oraz pies przewodnik, co ma symbolizować wsparcie aplikacji dla osób niewidomych i słabowidzących. Całość jest kolorowa i dynamiczna, co podkreśla edukacyjny i wspierający charakter aplikacji.
aplik

Aplikacja edukacyjna EchoVis Street jest to aplikacja mobilna symulująca przechodzenie przez ulicę z zamkniętymi oczami. Poziomy gry różnią się szerokością jezdni, intensywnością ruchu samochodów i tramwajów, wielkością skrzyżowań oraz dodatkowymi dźwiękami towarzyszącymi, takimi jak wiatr i padający deszcz.

Dla kogo została stworzona aplikacja?
Głównym celem, który przyświecał twórcom aplikacji, było zademonstrowanie różnych dźwięków towarzyszących przechodzeniu przez ulicę, tak aby osoby słabowidzące lub niewidome, rozpoczynające naukę samodzielnego poruszania, mogły przećwiczyć różne warianty w bezpiecznych warunkach, bez narażania się na niebezpieczeństwo. Jest to świetne narzędzie ułatwiające pracę instruktorom orientacji przestrzennej, pozwalające na nauczenie niewidomego uczestnika zajęć odpowiednich reakcji i zachowań, zapoznanie go z tym, co może go spotkać, bez konieczności przebywania w określonej przestrzeni dźwiękowej. Dodatkowo, pozwala na wyćwiczenie umiejętności posługiwania się zmysłem słuchu, właściwego interpretowania docierających informacji i sprawnego podejmowania decyzji, co w konsekwencji przyczynia się do większej niezależności osób z dysfunkcją wzroku.

Jest to też ciekawe rozwiązanie dla osób dobrze widzących, chcących na chwilę wczuć się w sytuację osób mających problem ze wzrokiem, pozwalające na uświadomienie sobie, z jakimi dylematami spotykają się one w codziennym życiu.

Jak działa aplikacja?
Po uruchomieniu gry zalecane jest wyłączenie systemowych czytników ekranowych, z których korzystają osoby niewidome, ponieważ aplikacja posiada własną syntezę głosową, która prowadzi użytkownika przez każdy etap za pomocą komunikatów głosowych. Wadą aplikacji jest to, że została ona wyposażona w dość głośne, w porównaniu z instrukcjami głosowymi, tło audio.

Na czym polega gra?
Jest to prosta gra, ekran każdego poziomu zawiera opis przestrzeni oraz zadanie do wykonania. Gracz powinien przejść przez ulicę tak, aby uniknąć potrącenia. Musi on nasłuchiwać dźwięków nadjeżdżających samochodów lub tramwajów i podjąć decyzję o przejściu na drugą stronę, gdy usłyszy zatrzymujące się pojazdy lub chwilowy brak ruchu. Zaleca się używanie słuchawek stereofonicznych, które pozwalają na przekazywanie informacji pochodzących z danego kierunku do właściwego ucha. Użytkownik, wykonując zadanie, powinien bazować na bodźcach słuchowych, dlatego po uruchomieniu danego poziomu gry, przez kilka sekund na ekranie wyświetla się graficzny podgląd sceny, a wraz z wyciszaniem się muzyki, następuje automatyczne zaciemnienie ekranu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to zawsze można uaktywnić wizualny podgląd gry.

Podsumowanie
Aplikacja EchoVis Street może być ciekawym rozwiązaniem zarówno dla osób z dysfunkcją wzroku, jak i dla instruktorów orientacji przestrzennej. Wirtualne środowisko na pewno nie zastąpi ruchu ulicznego, ale może wspomagać początkowe etapy nauki bazowania na bodźcach słuchowych podczas samodzielnego poruszania się oraz poprzez systematyczne ćwiczenia i trafność podejmowanych decyzji, wpływać na większą pewność siebie. Natomiast osoby mające wieloletnie doświadczenie w samodzielnym poruszaniu się z użyciem białej laski, mogą sprawdzić swoją czujność i krytycznym okiem ocenić aplikację.

Pobieranie aplikacji
Osoby chcące przetestować opisywaną aplikację mogą ją pobrać z poniższych odnośników:

  • Pobierz EchoVis Street z App Store
  • Pobierz EchoVis Street z Google Play