nautil logo czarne

Artykuły

Aplikacja Seeing Assistant Home

Logo Seeing Assistant Home APK

W ostatnich latach pojawiło się kilka aplikacji na telefony z systemem iOS i Android, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom z dysfunkcją narządu wzroku. Posiadają one funkcje, które pozwalają na niwelowanie barier w dostępie do informacji, wynikających z problemów ze wzrokiem.

Jedną z nich jest Seeing Assistant Home, aplikacja składająca się z kilku modułów odpowiadających za najbardziej przydatne funkcje. Do najważniejszych można zaliczyć opcję rozpoznawania banknotów. Podczas próby określenia nominału słychać przerywany pikający dźwięk oraz komunikat głosowy: „Trwa rozpoznawanie”, a następnie komunikat informujący o wartości banknotu. Aplikacja nie rozpoznaje innych walut, banknotów kolekcjonerskich i okolicznościowych oraz nie wykrywa fałszywych podrobionych egzemplarzy. Funkcja ta pozwala na rozwianie wątpliwości związanych z próbą określenia wartości banknotu na podstawie jego wielkości oraz dotykowych oznaczeń znajdujących się w lewym dolnym rogu. Aby proces przebiegał prawidłowo, należy pamiętać o zachowaniu około 20/40 cm odległości między kamerą a banknotem. Ważne jest też, żeby w kadrze znajdował się jeden banknot i żeby leżał na jednolitym kolorystycznie tle.

Kolejną funkcją wykorzystywaną w codziennym życiu jest możliwość skanowania kodów kreskowych typu EAN, występujących na opakowaniach większości produktów, oraz kodów QR. Podczas wyszukiwania kodu na produkcie, który chcemy sprawdzić, telefon wydaje przerywany dźwięk. O zlokalizowaniu kodu użytkownik zostaje poinformowany komunikatem głosowym. Pojawia się także lista z linkami prowadzącymi do informacji o produkcie oraz do sklepów, w których można go nabyć. Rozwiązanie to można z powodzeniem wykorzystywać do rozpoznawania przypraw, kosmetyków lub innych produktów posiadających takie same opakowania. Dzięki niemu nie trzeba otwierać jogurtu czy torebki budyniu, żeby dowiedzieć się, jaki ma smak. Użytkownik może tworzyć swoją prywatną bazę, przypisując do kodów kreskowych etykiety tekstowe z własną nazwą. Natomiast treść, która pojawia się po zeskanowaniu kodu QR, można dodać do prywatnych zbiorów, ale nie można przypisywać do nich własnych etykiet. Stanowi ją automatycznie treść wskazana do zapisania, zawarta w kodzie.

Aplikacja Seeing Assistant Home umożliwia też uzyskiwanie informacji, które są zapisane w znacznikach/tagach NFC. Z kolei funkcja wykrywanie źródła światła może się przydać osobom całkowicie niewidomym, które nie mają nawet poczucia światła, a chcą sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest jasno. Aplikacja zmianą wysokości dźwięku informuje o natężeniu światła oraz zbliżaniu się do jego źródła. Im jaśniejsze jest światło, w kierunku którego skierowana jest kamera urządzenia, tym generowany dźwięk jest wyższy. Dodatkowo o zmianach natężenia jasności osoba niewidoma może być informowana za pomocą wibracji oraz wartości cyfrowych. Opcja ta jest dużym ułatwieniem, gdy w mieszkaniu nie ma ujednoliconego systemu ustawienia włączników światła w górę lub w dół przy zapalonym lub zgaszonym oświetleniu, lub gdy osoba z dysfunkcją wzroku znajduje się w nowym, nieznanym miejscu.

Natomiast do funkcji rozpoznawania kolorów należy podchodzić z rezerwą. Pozwala ona na ogólne nazwanie barwy, bez określania odcieni kolorów. Jeśli analizowany przedmiot jest zróżnicowany pod względem kolorystycznym, to zostanie określony jako miks. Takie czynniki jak oświetlenie, padające cienie oraz rodzaj faktury, z jakiej dana rzecz została wykonana, mogą powodować zakłócenia i wpływać na różnice w nazwaniu koloru. Funkcją tą można się wspomagać podczas segregowania prania lub przygotowywania codziennej stylizacji.

Kolejną ciekawą opcją jest lupa, która umożliwia ustawienie parametrów takich jak zoom, kontrast i odwrócenie kolorów do indywidualnych potrzeb danej osoby. Dzięki temu osoby mające problem ze wzrokiem mogą czytać tekst wydrukowany małą czcionką oraz przyglądać się szczegółom, które w normalnych warunkach są dla nich niedostrzegalne. Dodatkowo moduł lupy, korzystanie z przedniej kamery urządzenia, pozwala na powiększenie twarzy i zastępuje tradycyjne lustro. Dzięki temu osoby słabowidzące mają możliwość skontrolowania jakości makijażu.

Kolejna funkcja, w którą wyposażona jest aplikacja, to OCR, czyli optyczne rozpoznawanie znaków, pozwala na odczytanie tekstu znajdującego się na takich powierzchniach jak kartki, komunikaty na wyświetlaczach urządzeń gospodarstwa domowego i ekranach komputerów, elementy obecne w przestrzeni publicznej, tablice informacyjne czy szyldy reklamowe. Opcja ta pozwala na szybkie odczytanie tekstu, nie trzeba robić zdjęcia i wysyłać go do przetworzenia z formy graficznej na edytowalną. Istotne jest to, że tekst powinien być poprawnie ułożony, tak jak do czytania. Osobie niewidomej, która zapoznaje się z aplikacją, trudność może sprawiać nakierowanie urządzenia, uchwycenie pod odpowiednim kątem powierzchni, na której znajduje się tekst, oraz ustawienie optymalnej odległości od analizowanego obiektu.

Podstawowe funkcje aplikacji można wywołać, wydając krótkie komendy głosowe. Dzięki temu użytkownik może w szybki i prosty sposób uruchomić lupę, rozpocząć skanowanie kodów lub uaktywnić rozpoznawanie tekstu.

Należy pamiętać o tym, że długotrwałe, intensywne korzystanie z funkcji aplikacji bazujących na obrazie rejestrowanym przez kamerę telefonu oraz wspomaganie działania niektórych funkcji diodą doświetlającą może przyczyniać się do szybkiego rozładowywania baterii urządzenia.

Seeing Assistant Home to wielofunkcyjna aplikacja odpowiadająca na liczne potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie, pozwala na wykonywanie niektórych czynności bez angażowania innych osób. Aby aplikacja spełniała swoją rolę, kluczowe jest nabranie wprawy w odpowiednim ustawianiu odległości telefonu i skanowanej rzeczy.