Aby osoby o ograniczonej mobilności mogły jak najbardziej samodzielnie funkcjonować, niezbędna jest przestrzeń pozbawiona barier architektonicznych. Dla osób mających szczególne potrzeby, osób z czasową lub trwałą niepełnosprawnością, osób starszych czy przemieszczających się z wózkiem dziecięcym istotne są nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalność i dostępność tworzonych rozwiązań. Często bariery architektoniczne, takie jak różnice poziomów, brak wind, podjazdów i poręczy, wąskie drzwi oraz przejścia, są elementem utrudniającym lub nawet uniemożliwiającym samodzielne funkcjonowanie w danej przestrzeni. Wykluczają one coraz większą grupę odbiorców ze swobodnego dostępu do miejsc użyteczności publicznej, placówek edukacyjnych, służby zdrowia, miejsc rekreacji, korzystania z transportu publicznego oraz dóbr kultury. Ograniczają także możliwości związane z aktywnością zawodową.
Coraz większą wagę przywiązuje się do dbałości o dostępność architektoniczną budynków użyteczności publicznej oraz ich otoczenia, co wynika w dużej mierze z uwarunkowań prawnych. Istotne są też budynki mieszkalne, które nie zawsze spełniają wymogi związane z dostępnością, a tym samym ograniczają swobodę osób mających szczególne potrzeby. Aby osoby z niepełnosprawnością ruchową mogły jak najbardziej samodzielnie funkcjonować we własnym domu, potrzebują specjalnej aranżacji przestrzeni, uwzględniającej odpowiedni rozkład i wyposażenie pomieszczeń, które są pozbawione barier architektonicznych, utrudniających lub nawet uniemożliwiających przemieszczanie się.
Z badania zleconego przez jednego z największych i najdłużej działających deweloperów w Polsce, Dom Development (luty 2024), wynika, że urządzanie mieszkania na własną rękę jest stresujące, czasochłonne i nie tak tanie, jak się na początku wydaje. 51% respondentów przekroczyło pierwotnie zakładany na ten cel budżet. Wyzwaniem jest także czas potrzebny na wykończenie mieszkania oraz znalezienie odpowiednich fachowców. Podczas zakupu niezbędnych materiałów pojawiają się także problemy związane z opóźnioną dostawą, błędami w zamówieniach czy uszkodzeniem towaru.
Odpowiadając na potrzeby rynku, Dom Development jako pierwszy deweloper w Polsce poszerzył swoją ofertę o opcję wykończenia pod klucz mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami. Jest ona dostępna we wszystkich lokalizacjach, w których realizuje swoje projekty skierowane do klientów indywidualnych: Trójmiasto, Warszawa, Kraków i Wrocław. Usługa ta obejmuje dostosowanie funkcjonalno-przestrzenne wnętrz do unikalnych potrzeb konkretnej osoby. Istotne jest to, że wykończony lokal może być odebrany w tym samym czasie co mieszkanie w standardzie deweloperskim.
Aby mieszkanie było dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, należy uwzględnić wiele czynników gwarantujących bezpieczeństwo, komfort i wygodę użytkowania.
Cechy mieszkań bez barier:
- Szerokie drzwi i przestrzenie umożliwiające swobodne przemieszczanie się na wózku.
- Łazienka: odpowiednie umieszczenie specjalnych poręczy, regulowanego lustra i umywalki, wykorzystanie antypoślizgowych płytek.
- Montowanie na odpowiedniej wysokości włączników światła, klamek, wizjera.
- Kuchnia: dostosowanie wysokości blatów, szafek oraz urządzeń kuchennych do wzrostu danej osoby lub do wysokości umożliwiającej łatwy dostęp z wózka.
- W mieszkaniu można zastosować rozwiązania z zakresu inteligentnego domu w wersji smart, takie jak: panel do zarządzania domem za pomocą gestów, sterowanie światłem i ogrzewaniem za pomocą głosu lub smartfona, elektroniczny zamek do drzwi oraz czujki ostrzegające o pożarze i zalaniu.
W projektach mieszkań kładzie się nacisk na to, aby posiłki można było spożywać w pobliżu miejsca ich przygotowywania oraz na zachowanie jak najmniejszej odległości między łóżkiem a stolikami nocnymi, takiej, która umożliwia swobodne korzystanie z różnych urządzeń i dosięganie potrzebnych przedmiotów. Deweloper na terenie projektowanych osiedli stosuje rozwiązania niwelujące bariery architektoniczne, takie jak automatyka budynkowa, która pozwala na otwieranie bram i drzwi oraz przywoływanie windy wraz z wyborem piętra za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Większość projektów realizowanych przez Dom Development spełnia także wymogi tzw. “15-minutowego miasta”, co oznacza, że sklepy, punkty usługowe, przychodnie, przedszkola i komunikacja publiczna są zlokalizowane w pobliżu projektowanych budynków mieszkalnych.
Programy przygotowane przez architektów dewelopera posiadają kilka wariantów, które są zależne od stopnia personalizacji:
- Profit to właściwe rozwiązanie dla osób poszukujących odpowiedniego stosunku ceny do jakości. Zawiera ono gotową koncepcję wnętrz z ustalonymi materiałami wykończeniowymi, wpisującymi się w jedną z trzech linii stylistycznych: klasyka, natura lub ekspresja. Projekty są zgodne z obowiązującymi trendami.
- Koncept to opcja pozwalająca na współpracę z architektem wnętrz i gwarantująca pełną personalizację.
We wszystkich programach dostępny jest wariant z zabudową kuchenną i sprzętem AGD oraz opcja mieszkania bez barier.
Korzyści wynikające ze skorzystania z oferty mieszkania bez barier:
- Komfort i samodzielność: Dzięki zastosowanym rozwiązaniom osoby z niepełnosprawnościami mogą być aktywne społecznie, co wpływa na bardziej komfortowe, samodzielne i niezależne życie.
- Bezpieczeństwo: Specjalistyczne wyposażenie dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych czynności samoobsługowych.
- Innowacyjność: Wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz automatyki domowej upraszcza zarządzanie domem.
Dom Development nieustannie się rozwija i dostosowuje swoją ofertę do zmieniających się potrzeb oraz oczekiwań społecznych. Dąży do tworzenia mieszkań, które są nie tylko nowoczesne, ale funkcjonalne oraz w pełni dostępne dla każdego, niezależnie od posiadanych potrzeb i możliwości. Wpisuje się to w kompleksową politykę tego podmiotu, skoncentrowaną na zrównoważonym rozwoju, która jest znana jako Strategia Dom 2030 ESG. Skupiona jest ona na trzech filarach:
- Zrównoważony rozwój środowiskowy: Obejmuje spełnianie wysokich standardów ekologicznych, zgodnych z Kartą Zielonych Inwestycji w powstających projektach oraz minimalizowanie wpływu na środowisko.
- Odpowiedzialność społeczna: Przejawia się wspieraniem integracji społeczności lokalnej poprzez tworzenie wysokiej jakości tkanki miejskiej, odpowiadającej na zróżnicowane potrzeby użytkowników.
- Zarządzanie: Działania biznesowe uwzględniające najwyższe standardy ładu korporacyjnego.
Testerka dostępności cyfrowej. Kształciła się w ośrodku dla osób słabo widzących i niewidomych w Bydgoszczy, a później studiowała w Gdyni na kierunku technik masażysta oraz pedagogikę.
Zdobywała doświadczenie zawodowe w klubie fitness. Aktywnie uprawia sport, reprezentując klub „Łuczniczka” w Bydgoszczy, grając w bowling i kręgle.
Brała udział w imprezach sportowych w Polsce i za granicą. Sport daje jej odwagę i motywuje do stawiania nowych celów.
W wolnym czasie czyta, spaceruje z psem i jeździ na rowerze.