nautil logo czarne

Artykuły

Maptic – smart sonar dla niewidomych

Ilustracja przedstawia cały zestwa urządzenia Maptic, który jest kompaktowy i poręczny, można go nosić jako naszyjnik lub przypiąć do nadgarstka.

Trudno pogodzić się z nieuleczalnym problemem ze wzrokiem. Dla nie widomych ważna jest niezależność, jednak nawigacja w nowych środowiskach lub w nocy może być niebezpieczna i długotrwała. Z pomocą przychodzi Maptic.

Maptic to przenośny system nawigacji dla osób niedowidzących. Jest to rodzaj elektronicznej nakładki na kij lub laskę, która wykorzystuje technologię sensoryczną, aby przekazywać informacje o otaczającej przestrzeni.

Maptic to zestaw z czujnikiem wizualnym noszonym na szyi i jednostkami sprzężenia zwrotnego przypinanymi do ubrania lub noszonymi na nadgarstku. Wykrywa i sygnalizuje przeszkody za pomocą wibracji i dźwięków, pomagając użytkownikowi unikać niebezpieczeństw i orientować się w otoczeniu. Urządzenie może również wyznaczać drogę i wskazywać kierunek, umożliwiając użytkownikowi swobodne poruszanie się po różnych terenach.

Czujnik łączący ze sterowaną głosowo aplikacją na iPhone’a, dzięki czemu może wykorzystywać GPS do kierowania użytkownikiem. Robi to poprzez serię wibracji na lewą lub prawą stronę ciała. Czujnik wizualny ma kształt płaskiego prostokąta o wymiarach około 7,5×3 cm, z zaokrąglonymi rogami. Urządzenie jest wyposażone w cztery czujniki ultradźwiękowe umieszczone na rogach czujnika, dzięki czemu może wykrywać przeszkody w pobliżu.

Jednostki sprzężenia zwrotnego są małe i płaskie o wymiarach około 3×2 cm. Mają kształt owalny i można je przypiąć do ubrania lub nosić na nadgarstku. Urządzenia te generują wibracje i dźwięki, aby informować użytkownika o wykrytych przeszkodach w pobliżu.

Całe urządzenie Maptic Smart jest małe i poręczne, co ułatwia jego noszenie i użytkowanie przez osoby z dysfunkcją wzroku.