Szukaj
Zamknij wyszukiwarkę

Artykuły

Spotkanie z Fundacją Adapa – lekcja empatii i dostępności

4 listopada odwiedziliśmy podopiecznych gdyńskiej Fundacji Adapa, działającej na rzecz osób z autyzmem, innymi zaburzeniami rozwoju oraz niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Organizacja ta podejmuje zróżnicowane działania, których celem jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami poprzez edukację, terapię oraz rehabilitację społeczną i zawodową. W ramach tych działań fundacja tworzy miejsca pracy, grupy terapeutyczne oraz kluby zainteresowań. Stara się także upowszechniać wiedzę na temat autyzmu i innych zaburzeń rozwoju.

Celem naszej wizyty było przybliżenie podopiecznym Fundacji Adapa świata osób słabowidzących i niewidomych oraz zagadnień związanych z dostępnością. Uczestnicy zajęć zapoznali się z zasadami poruszania się osób z problemami ze wzrokiem, nauczyli się, jak poprawnie posługiwać się białą laską, a także jak pomagać i być przewodnikiem dla osoby niewidomej. Opowiedzieliśmy również o alfabecie Braille’a. Dodatkowo, przedstawiliśmy wykorzystanie nowoczesnych technologii w codziennym życiu – zaprezentowaliśmy aplikację mobilną służącą do rozpoznawania banknotów oraz opisywania zawartości zdjęć.

Podopieczni fundacji mieli także okazję poznawać otoczenie przy użyciu innych zmysłów. Z zasłoniętymi oczami próbowali rozpoznawać dźwięki różnych pojazdów, zwierząt, urządzeń oraz czynności dnia codziennego. Mogli również rozpoznawać przyprawy kuchenne po ich zapachu.

Uczestnicy zajęć z zaangażowaniem wykorzystywali zdobytą wiedzę w praktyce – posługując się białą laską, pokonywali tor przeszkód z opaską na oczach oraz próbowali pisać na maszynie brajlowskiej. Zadawali przy tym wiele ciekawych pytań.

W podziękowaniu otrzymaliśmy starannie wykonane upominki, będące efektem pracy podopiecznych fundacji, uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia na długo zapadną w pamięć uczestnikom, przyczyniając się do wzrostu świadomości społecznej oraz budowania bardziej otwartego i empatycznego społeczeństwa.