Tablet iPad Air 3 i Apple Pencil: Nowoczesne Rozwiązania Ułatwiające Wypełnianie Dokumentów i Ekologiczne Korzyści
W tym wpisie przedstawię urządzenia, które choć nie ma nic wspólnego z aplikacją HomeKit to i tak ułatwia mi funkcjonowanie w codziennym życiu.w dobie elektronicznych formatów możemy w łatwy sposób wypełnić i podpisać dokumenty nie drukując ich. Ciekawym rozwiązaniem jest tablet (iPad Air 3) z długopisem( Apple Pencil 1) firmy Apple. Jest to również dobre pod względem ekologicznym, jeżeli przy wypełnianiu dokumentu popełnimy błąd możemy spokojnie cofnąć edycje lub zacząć wypełnianie od początku bez wyrzucania papierowej wersji.
Nawet na stronach urzędowych są dostępne pliki dokumentów w formacie PDF, więc ze znalezieniem odpowiedniego dokumentu nie ma problemu. Zaletą posiadania takiego sprzętu jest to, że możemy sobie powiększać odpowiednie obszary dokumentu i w odpowiednich miejscach wypisać. Można też odwracać kontrast dokumentu co dla mnie osobiście jest bardzo ważne. Jeżeli dokument jest odpowiednio sformatowany można użyć funkcji VoiceOver, która Nam przeczyta treść dokumentu. Posiadając, urządzenia Apple mamy również odpowiednik Worda lub Exela – Pages oraz Numbers. W przypadku Apple tych aplikacji nie trzeba wykupywać. Również w samych aplikacjach dostajemy wiele gotowych szablonów np. plan zajęć , kalendarz, gotowe tabele, wzory ulotek ect.
Łączenie i Obsługa Urządzeń w Systemie HomeKit oraz Innych Aplikacjach Producenta
Długopis łączy się z urządzeniem przez Bluethot – wystarczy podłączyć go do tableta pod gniazdo ładujące. Na urządzeniu wyskoczy Nam odpowiedni komunikat informujący Nas o dodatkowym urządzeniu, klikamy przycisk „włącz” i podłączony długopis jest gotowy do pracy.
Wszystkie w/w urządzenia działają w systemie HomeKit I możemy z łatwością obsługiwać je poprzez wydawanie komend głosowych do głośników, telefonów, czy innych urządzeń firmy Apple przy pomocy Siri, lub z aplikacji Dom, która jest preinstalowana na wszystkich ww. urządzeniach Apple.
Urządzenia, które obsługuje z innej aplikacji, czyli aplikacji producenta, to: odkurzacz od firmy Xiaomi roborock s7. Ciekawostką jest fakt, że różne odkurzacze tej firmy, czy firm pochodnych posiadają aplikację zazwyczaj dostępna dla osób z dysfunkcja wzroku. Nie powinno być kłopotu przy konfiguracji, czy używaniu tych urządzeń. Innym urządzeniem jest pralka z firmy Samsung, która posiada ciekawe i przydatne funkcje.
Xiaomi Roborock S7: Doskonałe Rozwiązanie dla Osób z Problemami Wzroku
Xiaomi roborock s7[1] – to robot sprzątający z funkcją mopowania sonicznego, czyli inaczej ujmując, mopowanie soniczne to bardziej zaawansowana forma zmywania podłóg za pomocą odpowiednich wibrujących szczotek, które są w zestawie. Niewątpliwie dla osoby z problemami wzroku ta opcja jest doskonała i nie trzeba się martwić o brudne plamy na powierzchni płaskiej. Dodatkowo robot ten posiada dużą moc, baterie , pojemnik na kurz , rozbierana szczotka, stację bazowa pod, którą podjeżdża odkurzacz i automatycznie podnosi mopa, sprząta w sposób szybki, a także ma opcję ignorowania dywanów bądź ich czyszczenia, Robot posiada aplikację Xiaomi Home, która ułatwia proces sprzątania, a mianowicie za pośrednictwem aplikacji możemy kontrolować sprzątanie z każdego miejsca, w którym się znajdziemy korzystając ,z wielu funkcji.
Aby przejść do tych opcji najpierw musimy pobrać i zainstalować aplikację na Naszym telefonie. Następnie rejestrujemy się i odkurzacz łączy się z Naszą siecią WiFi— cały proces jest łatwy i bez problemowy nawet dla osoby takiej jak ja. Robot jest gotowy do pracy, gdy jest naładowany do pełni. W aplikacji pojawiają się komunikaty o skończonym sprzątaniu, a także aplikacja powiadomi Nas gdy Robot się zawiesi.
Intuicyjna Aplikacja i Praktyczne Funkcje: Sterowanie Robotem Sprzątającym i Pralką w Świecie Smart
W samej aplikacji możemy ustawić harmonogram pracy Naszego robota i wytypować godziny, w których posprząta Nam mieszkanie. Do plusów aplikacji należą: intuicyjność, możliwość zdalnego włączania i wyłączania; w aplikacji mamy podgląd do mapy sprzątania; naładowania baterii; ilość wysprzątanych metrów kwadratowych powierzchni; czas sprzątania; możemy wyznaczyć strefy i pokoje, które będą sprzątane , a także możemy również zmienić prędkość sprzątania – cichy, zrównoważony, turbo maksymalny. Możemy ustawić swoją nazwę odkurzacza. Należy podkreślić to, że aplikacja działa w języku polskim i komendy głosowe również możemy wydawać w tym języku. Robot ten może także być sterowany ręcznie za pomocą guzików na urządzeniu.
Robot sprzątający jest gwarancją czystych podłóg, a dostępna aplikacja daje Nam komfort i satysfakcję z możliwości łatwego ustawienia urządzenia.
Urządzenie choć nie jest kompatybilne z Home KIt, ale niewątpliwie w Naszym życiu jest przydatne.
Pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń w naszym domu.
Większość tych urządzeń posiada wyświetlacze dotykowe. Co w przypadku osób niewidomych i słabowidzących może być kłopotliwe. Jednak żyjemy w czasach smart i również można sterować pralką za pomocą smartfona – należy pamiętać, że Nasz telefon musi posiadać łączność WiFi.
Na rynku jest wiele takich urządzeń od producentów takich jak BEKO, Samsung, LG, Bosch i wiele innych.Urządzenie, które posiadam to: Samsung z serii Quick Drive. Sama obsługa urządzenia domowego z poziomu osoby słabowidzącej wygląda następująco:
Pralka z Czytelnym Wyświetlaczem i Sterowaniem Zaawansowanym z Smartfona
Pralka posiada duży, czytelny wyświetlacz dotykowy. Należy zaznaczyć, że pomimo tego , że jest on dotykowy osoby z dysfunkcją wzroku mogą z niego korzystać (np. specjalne naklejki na przycisk „smartControl”). Urządzenie posiada łączność z WiFi co pozwala Nam na sterowanie pralką z poziomu smartfona. Niestety samo podłączenie urządzenia do sieci domowej jest problematyczne dla osoby słabowidzącej – do tej czynności jest potrzebna osoba widząca. Następny krok to pobieranie dedykowanej aplikacji: Smart Things -to aplikacja, w której możemy tworzyć pomieszczenia i dodawać różne urządzenia.Same parowanie jest łatwe aplikacja prowadzi Nas przez cały proces.
Pamiętajmy. aby korzystać zdalnie z pralki po zamknięciu drzwiczek trzeba nacisnąć odpowiedni przycisk na wyświetlaczu (Smart Control) wtedy następuje blokada i po chwili pralka łączy się smartfonem.Ciekawą opcją są też różne dźwięki co w przypadku osób niewidomych może mieć znaczenie np. Włącz/Wyłącz mamy charakterystyczny dźwięk; przekręcając, pokrętłem też jest odpowiedni dźwięk; po włączeniu cyklu z praniem również jest dźwięk , który poprzedza rozpoczęcie prania; także sam cykl prania kończy się przyjemną melodyjką.
Co Oferuje nam aplikacja?
W samej aplikacji mamy mnóstwo udogodnień:
- Tłumaczenie błędu – czyli na wyświetlaczu pralki wyskakuje Nam komunikat, który automatycznie pojawia się w Naszej aplikacji smart. Ułatwieniem dla osoby z wadą wzroku jest fakt, że nie musimy szukać w książce serwisowej co dany komunikat oznacza. W aplikacji dostajemy odpowiednią informację np. niedomknięte drzwiczki, brak połączenia z siecią, czy zanieczyszczone wnętrze pralki (ta opcja pozwala Nam na prawidłowe zadbanie o Nasz sprzęt) – udogodnienia dobre nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku.
- Możemy również kontrolować ile urządzenie zużywa prądu.
- Mamy dostęp do programów jakie oferuje pralka np. Bawełna, syntetyki, pościel.
- Pralkę można włączać i stopować zdalnie. Jeżeli zostawimy pralkę włączoną i nie będziemy nic robić to sama się wyłączy.
- jest możliwość ustawienia czasu, na którą godzinę pranie ma być gotowe.
- Opcja tzw. ‘przepis na pranie’ pozwala nam wybrać, jaką tkaninę chcemy wyprać, a aplikacja dobiera odpowiedni program.
Udoskonalenia i Rozwój: Nowe Funkcje i Możliwości w Świecie Smart dla Osób z Dysfunkcją Wzroku
Dodajemy kolejne funkcje po każdej aktualizacji.. A same urządzenia są udoskonalane i rozwijane technologicznie. Producent co jakiś czas zaskakuje Nas nowymi możliwościami naszych urządzeń. A zatem opcja smart jest najlepsza dla osób słabowidzących i niewidomych, ponieważ w łatwy sposób możemy dobrać odpowiedni program do Naszych potrzeb, mamy pełną kontrolę nad swoim urządzeniem i całym cyklem prania. Minusem pralki jest niewątpliwie brak możliwości zmiany kontrastu i czcionki na ekranie – byłby to duży postęp jeśli chodzi o takie urządzenia.
[1] https://www.agdmaniak.pl/77294/roborock-s7-test/
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj inne nasze artykuły.
Ekspert ds. dostępności cyfrowej z 5-letnim doświadczeniem, mający na koncie ponad 500 audytów stron i aplikacji mobilnych. Jest absolwentem Akademii Morskiej w Gdyni. Poza pracą profesjonalną, jest pasjonatem sportu i psychologii, co przekłada się na jego funkcję prezesa Stowarzyszenia Aktywne Kosakowo. Jego zrozumienie technicznych i ludzkich aspektów dostępności pochodzi z połączenia wiedzy zawodowej z zainteresowaniami osobistymi.