Szukaj
Zamknij wyszukiwarkę

Artykuły

Wybór telefonu dla osoby niewidomej

Ilustracja przedstawia różnorodne osoby o różnym wieku i pochodzeniu etnicznym korzystające z różnych typów telefonów komórkowych. Telefony wyświetlają funkcje takie jak duży tekst, wysoki kontrast, funkcję czytania głosowego oraz klawiaturę brajlowską. Niektórzy użytkownicy są niedowidzący, używają lup ekranowych lub słuchają komunikatów głosowych. Inni eksplorują ustawienia dostępności, takie jak odwrócenie kolorów i regulacja kontrastu. Tło wypełnione jest symbolami cyfrowej łączności, co reprezentuje temat artykułu o roli technologii mobilnej w zwiększaniu dostępności i włączaniu osób z niepełnosprawnościami.

Telefony komórkowe to urządzenia, z którymi się praktycznie nie rozstajemy i bez których już chyba nie wyobrażamy sobie życia. Pomijając ich podstawowe zadanie, jakim jest możliwość nawiązania rozmowy niezależnie od odległości, to posiadają one szereg funkcji ułatwiających pracę, codzienne funkcjonowanie, podtrzymywanie kontaktów społecznych i zapewniających rozrywkę. Pozwalają na załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu. Pomimo niewielkich rozmiarów są urządzeniami, które łączą funkcje kilku oddzielnych sprzętów.

Zwolennicy posiadania najnowszych gadżetów często decydują się na zmianę smartfona ze względu na pojawianie się nowych funkcji i udoskonalanie już istniejących. Dokonując wyboru między poszczególnymi modelami, często biorą pod uwagę takie elementy jak: rodzaj aparatu, jakość wykonywanych zdjęć, wielkość ekranu, wbudowana pamięć oraz wytrzymałość baterii.

Czym się kierują osoby mające problem ze wzrokiem? Podstawowe pytanie, jakie powinna sobie zadać osoba z dysfunkcją wzroku, to na jakich funkcjach jej zależy, do czego chce wykorzystywać telefon… Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu mogą wybierać między prostszymi telefonami posiadającymi fizyczną klawiaturę a urządzeniami z dotykowym ekranem. Wymiary telefonu, a przede wszystkim wielkość ekranu, będą miały ogromne znaczenie dla osób słabowidzących, które korzystają z ustawień dostępności umożliwiających powiększenie zawartości ekranu. Z kolei osoby niewidome większą wagę przywiązują do precyzyjnego czytnika ekranowego.

W praktyce większość osób niewidomych decyduje się na telefony firmy Apple, które są wyposażone w czytnik ekranu VoiceOver. Przetwarza on na mowę syntetyczną to wszystko, co jest wyświetlane na ekranie, np. treść wiadomości, informacje zawarte na stronach internetowych oraz, w przypadku połączenia głosowego, informuje o tym, kto dzwoni. Użytkownik, wykonując jakąkolwiek czynność, potwierdza swój wybór dwukrotnym dotknięciem ekranu. Dodatkową pomocą są specyficzne gesty ułatwiające i przyspieszające obsługę iPhona. Istnieje także możliwość wpisywania tekstu za pomocą wirtualnej klawiatury brajlowskiej. Z kolei dla osób słabowidzących przydatny może być zoom umożliwiający powiększenie całego ekranu. W ustawieniach dostępności można jeszcze dopasować do swoich indywidualnych potrzeb:

  • wielkość i pogrubienie tekstu,
  • kształty przycisków,
  • zwiększenie kontrastu kolorów między zawartością a tłem w aplikacji,
  • odwrócenie kolorów wyświetlacza,
  • filtry barwne, które mogą ułatwiać rozróżnianie kolorów osobom z daltonizmem,
  • obniżenie punktu bieli, które ma zmniejszać intensywność jasnych kolorów.

System iOS posiada również ustawienia dostępności wychodzące naprzeciw potrzebom osób mających problem ze słuchem oraz z ruchem i motoryką. Uzupełnieniem funkcji dostępności są aplikacje ułatwiające codzienne funkcjonowanie, które są dedykowane osobom mającym problem ze wzrokiem.

Z kolei telefony z systemem Android są zdecydowanie częściej wybierane przez osoby słabowidzące. Odpowiednikiem VoiceOvera jest czytnik TalkBack, który również odczytuje tekst pojawiający się na ekranie. Użytkownicy tych urządzeń mogą w szybki sposób za pomocą odpowiednich gestów powiększać oraz zmniejszać to, co znajduje się na ekranie. Pomocne może być także dostosowanie kontrastu oraz inwersja kolorów. Na telefonach z systemem Android także można instalować różne aplikacje pomocne w codziennym życiu.

Jest to pewnie tylko część możliwości z zakresu dostępności dla wszystkich użytkowników, jakie oferują współczesne telefony, ale powyższe przykłady świadczą o tym, że w większości przypadków nieustanny pęd technologiczny, chociaż zazwyczaj z pewnym opóźnieniem, ale jednak sprzyja osobom ze szczególnymi potrzebami. Zarówno iOS, jak i Android, nieustannie rozwijają swoje funkcje, dostosowując je do potrzeb różnych użytkowników.

Telefon wyposażony w szereg funkcji zwiększających jego dostępność jest podstawowym narzędziem rehabilitacyjnym, przyczyniającym się do zwiększenia samodzielności i niezależności oraz przeciwdziałającym wykluczeniu cyfrowemu osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wybór systemu oraz konkretnego modelu zależny jest od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.