5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli święto wszystkich osób i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie. Zostało ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem obchodów tego święta jest zwrócenie uwagi na zaangażowanie osób świadczących bezinteresowną pomoc oraz docenienie ich umiejętności i codziennego wysiłku.
Organizowane działania mają uzmysłowić społeczeństwu, jak wielki jest ich wkład w rozwój społeczny na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Są też okazją do przedstawienia swoich działań szerszej społeczności.
Dobrowolna i bezpłatna praca najczęściej dotyczy takich obszarów, jak: dbanie o zwierzęta i środowisko naturalne, przestrzeganie praw człowieka, pomoc osobom chorym oraz osobom z niepełnosprawnością, wspieranie osób dotkniętych ubóstwem i z różnych powodów wykluczonych, oraz podejmowania inicjatyw pokojowych, niesienia pomocy medycznej i humanitarnej.
Wolontariuszy można spotkać w hospicjach, schroniskach dla zwierząt, pracują dla różnych instytucji publicznych, pozarządowych organizacji pożytku publicznego, a także podejmują na własną rękę działania o charakterze wolontariatu, które nie są w żaden sposób sformalizowane.
Wolontariusze dzielą się swoim czasem, wiedzą i doświadczeniem, wspierając fundacje działające na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Uczestniczą w imprezach sportowych i turystycznych, w których pełnią rolę przewodników oraz pilotów rowerowych niewidomych zawodników.
Wolontariat to nie tylko jednostronne działanie charytatywne, zazwyczaj osoba świadcząca pomoc czerpie z niego takie korzyści, jak poznawanie nowych osób, rozwijanie zainteresowań oraz nauka dobrej organizacji i zarządzania czasem.
W tym dniu dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w bezinteresowne świadczenie pomocy. Życzymy dalszego czerpania satysfakcji z podejmowanych działań. Mamy nadzieję, że grono osób dostrzegających korzyści niematerialne, jakie płyną z idei wolontariatu, będzie się rozrastać.
Testerka dostępności cyfrowej. Kształciła się w ośrodku dla osób słabo widzących i niewidomych w Bydgoszczy, a później studiowała w Gdyni na kierunku technik masażysta oraz pedagogikę.
Zdobywała doświadczenie zawodowe w klubie fitness. Aktywnie uprawia sport, reprezentując klub „Łuczniczka” w Bydgoszczy, grając w bowling i kręgle.
Brała udział w imprezach sportowych w Polsce i za granicą. Sport daje jej odwagę i motywuje do stawiania nowych celów.
W wolnym czasie czyta, spaceruje z psem i jeździ na rowerze.