Szukaj
Zamknij wyszukiwarkę

GENERATOR DEKLARACJI DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja zgodna z warunkami technicznymi opublikowanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji w wersji 2.0 (Link do dokumentacji). 

Instrukcja - jak wypełnić formularz generatora.

Deklaracja dostępności to opis dostępności podmiotu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami. Informuje te osoby o rozwiązaniach, ale też problemach, jakie spotkają na stronie internetowej, w aplikacji mobilnej i budynkach danego podmiotu publicznego.

Od 23 września 2020r. taka deklaracja jest obowiązkowa dla każdej strony internetowej, a od 23 czerwca 2021r. dla każdej aplikacji mobilnej, która należy do podmiotu publicznego. Obowiązek ten wynika z Ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja opisuje stan dostępności. Nawet jeśli strona internetowa jest niedostępna to musi mieć w pełni dostępną deklarację, która opisuje ten stan.

Generator deklaracji dostępności jest bezpłatnym narzędziem wykonanym zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumencie o warunkach technicznych i struktur dokumentu elektronicznego opracowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w wersji v. 2.0. Część instrukcji wypełniania deklaracji jest cytowana z tego dokumentu.
Wypełniając poniższy formularz mają Państwo gwarancje otrzymanie dokumentu, którego kod po publikacji na stronie spełni wymogi Ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Generator deklaracji dostępności strony internetowej

Wypełnij wszystkie pola i wygeneruj dokument do plików PDF i HTML. Wszystkie linki dostaniesz prosto na maila.

W Deklaracji Dostępności są 3 typy treści:

  • Obowiązkowe – te, które muszą być zawarte w każdej deklaracji dostępności.
  • Opcjonalne – te, które należy dodać tylko wtedy, gdy dotyczą konkretnego podmiotu, na przykład informacje o aplikacjach mobilnych, jeśli podmiot je posiada.
  • Dobrowolne – te, które mogą zostać uwzględnione, jeśli podmiot uzna je za istotne lub przydatne.
Formularz deklaracji dostępności

Pobierz dane z deklaracji dostępności

Dane podmiotu i strony

Oświadczenie — status pod względem zgodności

W tej sekcji prosimy o określenie stanu dostępności cyfrowej strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Wybierz jedną z poniższych opcji, aby wskazać, czy Twoja strona internetowa lub aplikacja mobilna spełnia wymogi ustawy o dostępności cyfrowej.

Strona internetowa lub aplikacja mobilna jest w pełni zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej, co oznacza, że spełnia wszystkie wymagania zawarte w ustawie i nie zawiera żadnych barier dostępności dla użytkowników.

Strona internetowa lub aplikacja mobilna jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej, co oznacza, że spełnia większość wymagań, jednak:

  • Strona może zawierać drobne błędy dostępności, które nie uniemożliwiają użytkownikom odczytu lub zrozumienia treści.
  • Wszelkie błędy dostępności nie blokują dostępu do kluczowych funkcji i usług strony.
  • Użytkownicy korzystający z technologii wspomagających nadal mają możliwość korzystania ze strony lub aplikacji, choć mogą napotkać pewne niedogodności.

Strona internetowa lub aplikacja mobilna jest niezgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej, co oznacza, że:

  • Strona nie spełnia większości wymagań ustawy.
  • Istnieją błędy, które uniemożliwiają użytkownikom odczyt lub zrozumienie kluczowych treści, w tym treści istotnych dla użytkowników korzystających z technologii wspomagających.
  • Niektóre funkcje lub usługi mogą być niedostępne dla użytkowników, co może uniemożliwiać pełne korzystanie ze strony lub aplikacji.

Informacje o nadmiernych kosztach

Ustawa o dostępności cyfrowej dopuszcza wyjątki związane z nadmiernymi kosztami, jeśli przystosowanie elementów strony internetowej lub aplikacji mobilnej do wymogów dostępności cyfrowej wiązałoby się z kosztami, które są niewspółmiernie wysokie do korzyści wynikających z ich przystosowania. Poniżej wybierz odpowiednią opcję i opisz szczegóły w razie potrzeby.

Wybierz tę opcję, jeśli wszystkie treści na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej zostały dostosowane do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej.

Wybierz tę opcję, jeśli przystosowanie pewnych elementów strony lub aplikacji jest niewykonalne ze względu na nadmierne koszty. Przykłady obejmują:

  • Stare dokumenty PDF, które wymagają skanowania i przekształcenia w dostępne dokumenty cyfrowe. Koszt digitalizacji wielu dokumentów archiwalnych może przewyższać korzyści wynikające z ich dostępności.
  • Multimedia, takie jak stare filmy promocyjne bez napisów czy audiodeskrypcji, których dostosowanie wymagałoby znaczących nakładów finansowych.
  • Systemy wewnętrzne, takie jak stare aplikacje, które są bardzo kosztowne w modernizacji i są używane tylko przez ograniczoną grupę użytkowników.
W takich przypadkach należy udokumentować, dlaczego przystosowanie jest niewykonalne, oraz określić, jakie rozwiązania alternatywne są dostępne dla użytkowników.

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

Proszę podać datę, kiedy deklaracja została po raz pierwszy sporządzona.

Proszę podać datę ostatniego przeglądu deklaracji. Przegląd powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku.

Deklaracja została sporządzona w wyniku samooceny dokonanej przez podmiot publiczny. Możesz załączyć link do raportu z przeprowadzonej oceny.

Deklaracja została sporządzona na podstawie oceny przeprowadzonej przez zewnętrzny podmiot. Proszę podać nazwę podmiotu oraz, jeśli jest dostępny, link do raportu lub streszczenia audytu.

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

W tej sekcji możesz podać dodatkowe informacje dotyczące dostępności cyfrowej Twojej strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Przykłady mogą obejmować:

  • Spełnienie niektórych wymagań dostępności na wyższym poziomie, niż obowiązujący, np. tłumaczenia wideo na język migowy.
  • Plany likwidacji istniejących błędów dostępności, np. planowana modernizacja strony w przyszłości.
  • Ostrzeżenia dotyczące elementów, które mogą sprawiać trudności niektórym użytkownikom.
  • Linki do raportów z przeprowadzonych audytów dostępności cyfrowej (jeśli dostępne).

Skróty klawiszowe

Jeśli na Twojej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej istnieją niestandardowe skróty klawiszowe, które nie są domyślne dla przeglądarek lub systemów operacyjnych, możesz je opisać poniżej. Przykłady mogą obejmować skróty, które ułatwiają nawigację, np. szybkie przejście do wyszukiwarki czy inne funkcje strony.

Dane kontaktowe do zgłaszania problemów z dostępnością

W tej sekcji prosimy o podanie danych kontaktowych do osoby lub komórki organizacyjnej, do której można zgłaszać problemy związane z dostępnością cyfrową strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Podaj także procedurę zgłaszania problemów, w tym sposób kontaktu i oczekiwany czas reakcji.

Pozostałe informacje

W tej sekcji możesz podać informacje dotyczące dostępności aplikacji mobilnych, architektonicznej oraz komunikacyjno-informacyjnej.

Aplikacja mobilna

Dostępność architektoniczna

W tej sekcji opisz dostępność architektoniczną siedziby głównej podmiotu lub podaj link do strony, na której zamieszczony jest opis dostępności. Możesz także podać dane kontaktowe do koordynatora dostępności.

Wyczerpujący opis dostępności architektonicznej powinien odpowiadać na następujące pytania:
  • Czy osoby na wózku mogą wjechać do budynku, na wszystkie jego kondygnacje?
  • W jaki sposób osoba na wózku inwalidzkim może dostać się do budynku?
  • Czy drzwi i ściany szklane oznaczone są kontrastową taśmą?
  • Czy schody wyposażone są w poręcze?
  • Czy stopnie schodów oznaczone są kontrastowymi pasami?
  • Czy przyciski w windzie oznaczone są alfabetem Braille'a?
  • Czy winda wyposażona jest w komunikaty głosowe?
  • Czy jest toaleta dla osób z niepełnosprawnościami?
  • Czy jest parking dla osób z niepełnosprawnościami?
  • Czy są i gdzie znajdują się tyflomapy?
  • Czy pomieszczenia w budynku oznaczone są tabliczkami z wypukłymi cyframi i alfabetem Braille'a?
  • Czy podmiot stosuje w swoim budynku dźwiękowe systemy nawigacji dla osób niewidomych?
  • Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych ograniczeniach.
Można także podać inne informacje, np. o dojeździe komunikacją miejską lub zdjęcie budynku.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

W tej sekcji prosimy o podanie szczegółowych informacji na temat dostępności komunikacyjno-informacyjnej podmiotu, w tym możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego oraz innych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

W opisie powinny się znaleźć informacje o:
  • Możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) w kontakcie z podmiotem (np. przez komunikator online) oraz w jakich godzinach.
  • Dostępności pętli indukcyjnych w budynku (jeśli są lub nie ma ich w budynku).
  • Innych udogodnieniach komunikacyjnych dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
  • Linkach do informacji o podmiocie w formacie łatwym do czytania i rozumienia (ETR) oraz tłumaczeniach na polski język migowy (PJM).
Możesz także podać inne istotne informacje dotyczące dostępności komunikacyjnej podmiotu.