Paczkomaty Inpost to urządzenia, które pojawiają się w dużych miastach i mniejszych miejscowościach jak grzyby po deszczu. W ciągu ostatnich lat zyskały wielu zwolenników ze względu na oszczędność czasu przy odbieraniu i nadawaniu paczek oraz prostotę działania. Do ich zalet z pewnością można zaliczyć też fakt, że przesyłkę można odebrać w najbardziej dogodnym dla nas momencie, bez względu na porę dnia. Należy pamiętać tylko o tym, żeby tego dokonać w ciągu 48h od umieszczenia jej w skrytce. Dodatkowo jest to chyba najtańsza opcja dostarczania zakupów internetowych.
Korzystanie z paczkomatu przez osoby niewidome: Ekrany dotykowe paczkomatów są całkowicie niedostępne dla tej grupy użytkowników, ale pandemia koronawirusa przyczyniła się do wprowadzenia możliwości otwierania skrytek z poziomu telefonu. Wprowadzona zmiana miała ograniczyć kontakt z miejscami często dotykanymi, takimi jak monitor urządzenia. Dzięki wprowadzonej funkcji osoby niewidome mogą samodzielnie odbierać paczki.
Jak to wygląda w praktyce?
- Aby otworzyć skrytkę za pomocą telefonu, należy zainstalować aplikację mobilną Inpost. Przy logowaniu należy podać swój numer telefonu, na który zostanie wysłana wiadomość SMS z hasłem. Wpisanie otrzymanego kodu w aplikacji pozwoli na powiązanie konta Inpost z numerem telefonu.
- Gdy nadawca przesyłki, sprzedawca lub osoba prywatna, w informacjach o odbiorcy towaru poda nasz numer telefonu, to po zarejestrowaniu paczki będzie ona widoczna na liście przesyłek w aplikacji mobilnej Inpost odbiorcy. Po ukazaniu się przesyłki na liście w aplikacji, można zdecydować, czy ma być ona umieszczona w strefie ułatwionego dostępu, czyli w niżej położonych skrytkach. Funkcjonalność ta jest dedykowana osobom niewysokim oraz użytkownikom z niepełnosprawnościami. Odbiorca otrzyma także powiadomienie, gdy kurier umieści przesyłkę w wybranym wcześniej paczkomacie.
- Stojąc przed paczkomatem, należy otworzyć aplikację Inpost i w oknie szczegółów przesyłki zlokalizować przycisk “otwórz skrytkę zdalnie”. Następnie pojawi się prośba o potwierdzenie chęci otwarcia skrytki. W przypadku osób niewidomych ważne jest, aby wcisnąć przycisk w możliwie jak najcichszym momencie i móc słuchem wychwycić dźwięk otwierających się drzwiczek oraz określić jego kierunek. Jeżeli z powodu zbyt dużego natężenia hałasu nie uda się usłyszeć otwierających się drzwiczek, to w aplikacji pojawia się informacja o tym, ile kolumn na prawo lub lewo znajduje się paczka. Dodatkowo osoby z dysfunkcją wzroku w celu zlokalizowania otwartej już skrytki mogą wspomóc się laską, przesuwając ją delikatnie po ścianie urządzenia. Gdy przypadkowo ją zamkną, to mogą skorzystać z funkcji “otwórz skrytkę ponownie”.
- Po odebraniu paczki i zamknięciu drzwiczek nie trzeba wykonywać żadnych działań w aplikacji.
Testerka dostępności cyfrowej. Kształciła się w ośrodku dla osób słabo widzących i niewidomych w Bydgoszczy, a później studiowała w Gdyni na kierunku technik masażysta oraz pedagogikę.
Zdobywała doświadczenie zawodowe w klubie fitness. Aktywnie uprawia sport, reprezentując klub „Łuczniczka” w Bydgoszczy, grając w bowling i kręgle.
Brała udział w imprezach sportowych w Polsce i za granicą. Sport daje jej odwagę i motywuje do stawiania nowych celów.
W wolnym czasie czyta, spaceruje z psem i jeździ na rowerze.