nautil logo czarne

Artykuły

Okulary AI dla niewidomych wzmacniające wzrok

Innowacyjne technologie dla osób niewidzących: Sztuczna inteligencja i okulary przyszłości otwierają nowe perspektywy

Urządzenie wykrywa przedmioty, automatycznie włącza lampę w ciemnych miejscach i ostrzega dźwiękiem, by zapobiec niebezpieczeństwu. Coraz nowocześniejsze technologie to duża szansa dla osób niewidzących na normalne życie. Okulary AI są jednym z tych innowacyjnych produktów, który ma umożliwić rozpoznawanie kształtów, kolorów, odległości i tekstu osobom pozbawionym możliwości widzenia. Zastosowanie nowych technologii do przełamywania barier osób z niepełnosprawnościami ma swoją kolejną odsłonę. Przed wszystkim sztuczna inteligencja pomoże w poruszaniu się po świecie, ułatwiając wykonywanie wielu codziennych czynności.

Przyjrzymy się dwóch markom, które rewolucjonizują sposób, w jaki osoby niedowidzące doświadczają świata dzięki inteligentnym okularom AI.

Amal Glass

Ilustracja przedstawia okulary przeciwsłoneczne z kamerą.

Na przykład Amal Glass uruchomiony przez startup z Dubaju Amal Glass to urządzenie wirtualnego asystenta w postaci inteligentnych okularów. Wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do przetwarzania danych z otaczającego środowiska dodatkowo przedstawiania ich użytkownikowi za pomocą głosu. Ta technologia pozwala użytkownikowi dowiedzieć się więcej o swoim otoczeniu bez potrzeby posiadania oddzielnego urządzenia, takiego ja smartfon.

To urządzenie przypomina okulary przeciwsłoneczne i wyposażone jest w kamerę oraz zestaw czujników. Dzięki łączności z telefonem komórkowym z systemem Android, osoby niewidome zyskują większą niezależność i samodzielność. Samodzielność w codziennym życiu, integrację, na rynku pracy i nie prosić innych o pomoc.

W okularach znajduje się moduł GPS, który pomaga osobom niedowidzącym określić ich lokalizację oraz nazwę ulicy, na której się znajdują. Mogą wtedy łatwiej poruszać się po ulicach i otrzymywać informacje o pozostałej odległości od miejsca docelowego.

Amal Glass: Okulary przyszłości – Funkcje i możliwości

Urządzenie posiada usługę SOS, która pozwala użytkownikom udostępniać swoją lokalizację innym osobom w nagłych przypadkach. Użytkownicy mogą wysłać wiadomości „Pomocy”, udostępniając swoją lokalizację i zdjęcia, ułatwiając innym osobom przybycie na pomoc. To urządzenie cięższe od zwykłych okularów przeciwsłonecznych, ma klawiaturę po prawej stronie oprawki, ułatwiając jego obsługę.

Można nim czytać tekst drukowany w języku arabskim, oraz angielskim i przekształcić go w mowę za pomocą małej słuchawki. Inne funkcje oferowane przez Amal Glass obejmują możliwość odczytywania kodów kreskowych, umożliwia identyfikację ponad 100 rodzajów banknotów.

Następnie może pokazywać użytkownikowi wiedzę o dzisiejszej pogodzie, taką jak temperatura, prędkość wiatru i prawdopodobieństwo deszczu. Umożliwia włączanie i wyłączanie telewizora, zmniejszanie głośniki, zwiększanie głośności i wyciszanie w razie potrzeby. Umożliwia oświetlenie ciemnych miejsc w sytuacjach awaryjnych lub w razie potrzeby. Urządzenie może wykryć niekorzystną pozycję głowy, która może uszkodzić kręgosłup lub kręgi szyjne i ostrzec użytkownika dźwiękiem. Dodatkowo może zidentyfikować produkty, które zawierają kod kreskowy w predefiniowanej bazie danych zgodnie z krajem użytkownika.

Użytkownik może nagrywać notatki głosowe jako lista zakupów, notatki do nauki lub lista zadań, ułatwiając identyfikację otaczających przedmiotów i odtwarzać je w razie potrzeby. Nawet okulary podają godzinę, dzień i datę, oprócz wbudowanego stopera.

Oxsight Onyks

 

Ilustracja przedstawia, że okulary ma kształt podobny do standardowych okularów. Mają minimalistyczny i nowoczesny wygląd, są czarne i matowe. Mają one prostokątne szkła otoczone ramką, która łączy się z uchwytami na końcach ramion okularów. Te uchwyty są regulowane i dostosowują się do różnych rozmiarów twarzy, co zapewnia wygodne i bezpieczne dopasowanie okularów do użytkownika. Na przodzie okularów znajduje się kamera, która rejestruje otoczenie i przekazuje obrazy do procesora, który przetwarza je na bardziej wyraźny obraz dla użytkownika. Okulary mają także specjalne soczewki, które zwiększają ostrość i kontrast obrazu. Okulary posiadają kilka przycisków umieszczonych na jednym ramion, które służą do sterowania różnymi funkcjami urządzenia.

Okulary Oxsight Onyx są fachowo wykonane przez zespół cenionych naukowców i klinicystów z wiodącej brytyjskiej firmy medycznej Oxsight. Szkło zaprojektowano, by pomóc osobom z różnymi schorzeniami wpływającymi na widzenie, w tym utratą widzenia centralnego, degeneracją lub dystrofią plamki żółtej, co czyni je użytecznymi dla wielu osób z zaburzeniami wzroku.

Szkło zawiera możliwość powiększania obrazów. Komputer pokładowy może przetwarzać obrazy w czasie rzeczywistym na ekranach OLED, umożliwiając użytkownikowi wykonywanie różnorodnych codziennych zadań. Okulary te można nosić jak zwykłe okulary, używać jako ręcznej lupy oraz przechowywać na smyczy dla łatwiejszego dostępu.

Łatwy do podniesienia i natychmiastowego użycia, posiada szereg inteligentnych funkcji, które poprawiają Twoje widzenie w jednej chwili. Dzięki rozpoznawaniu i śledzeniu twarzy, wykrywaniu tekstu, automatycznemu trybowi nocnemu, a nawet trybowi telewizyjnemu, możesz widzieć lepiej w każdej chwili.

Jak działa OXSIGHT Onyx?

Inteligentne okulary z wbudowaną kamerą rejestrują obraz, poprawiany przez komputer i wyświetlany na jasnych, kolorowych ekranach OLED umieszczonych w okularach.

Inteligentne okulary zwiększają wielkość obrazu, co sprawia jego wyraźność i czytelność. Dzięki nowoczesnej technologii Al komputer pokładowy przetwarza obraz w czasie rzeczywistym, co pomaga lepiej rozpoznawać twarze, tekst i obiekty.

Wybór zależy od sytuacji i wzroku użytkownika, a kluczowe cechy urządzenia to: centralna kamera z przodu, łatwe ładowanie przez port USB-C, muszle oczne oraz sześć przycisków na górze. Sześć przycisków na górze urządzenia jest dotykowych i łatwych do zlokalizowania.

Użytkownik uruchamia urządzenie poprzez naciśnięcie przycisku i łatwo reguluje poziom powiększenia w krokach do ośmiokrotnego za pomocą przycisków „+” i „-” inaczej urządzenie umożliwia ustawienie ostrości i wykonanie migawki za pomocą odpowiednich przycisków, a do dokładniejszego przyjrzenia się zdjęciu użytkownik może je przybliżyć lub obrócić poprzez przesuwanie głowicy. Ostatni przycisk to przycisk menu, za pomocą którego można uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji urządzenia:

  • Jasność (dostępne trzy stopnie)
  • TV (zmienia ekspozycję podczas oglądania telewizji)
  • Twarz (próby powiększenia i śledzenia najbardziej widocznej twarzy w kadrze)
  • Efekt (krawędzie, kontrast, odwrócenie).

Analiza urządzenia do powiększania obrazu: Jakość i możliwości zoomu

Głównym celem tego urządzenia jest powiększenie i przedstawienie widoku użytkownikowi. W tym celu ważne są możliwości aparatu i ekranów. Ekrany są jasne i aktualizują się szybko, bez znaczącego opóźnienia. Przy powiększeniu od małego do średniego jakość obrazu jest dobra, a użytkownik otrzymuje widok przypominający obraz z lornetki.  Ostrość obrazu zmniejsza się wraz ze wzrostem zoomu do x8. Obraz jest nieostry, co powoduje utratę szczegółów i utrudnia odczytanie tekstu. Dostępny poziom powiększenia wynosi tylko x8, co może być niewystarczające dla potrzeb niektórych osób. Dalsze wzrosty wymagałaby bardziej wydajnego aparatu i ekranu o wyższej rozdzielczości.

Funkcja szybkiego ograniczenia powiększenia jest wygodna dla użytkownika, który może szybko zmniejszyć powiększenie bez odrywania uwagi od ekranu dodatkowo to rozwiązanie pomaga minimalizować opoźnienia i zapobiegać dyskomfortowi wizualnemu lub nudności podczas korzystania z urządzenia.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj inne nasze artykuły.