Wymagania dotyczące tłumacza
Osoba, która będzie tłumaczyła nam tekst powinna mieć doświadczenie z tłumaczeniem na język migowy do filmu już w wcześniejszym czasie, najlepiej, jeżeli osoba dostanie film, który będzie tłumaczyć, aby mogła zmieścić się w czasie. Tłumacz na język migowy do filmu powinien znajdować się w pomieszczeniu dobrze oświetlonym a jego tło powinno być w jednolitym kolorze, najlepiej w kolorze zielonym.
Dodawanie tłumacza do filmu
Zaczynamy od wybrania programu, do montowania który umożliwi nam edycje na poziomie wycinania tła jak i nakładania obrazów na siebie. Osobiście korzystam z programu DaVinci Resolve jest to jedno z lepszych bezpłatnych rozwiązań. Za pomocą funkcji pozwalającej nam pracować na kanałach alpha oraz korygowanie kolorów i wielu więcej. Gdy warstwa tłumacza jest już gotowa ustawiamy ją ponad nasze tło.
Usuwanie tła
Aby usunąć tło z filmu musimy przejść do opcji koloru przed tym z wybranym filmikiem. Gdy znajdziemy się już w odpowiednim miejscu dodajemy wyjście kanału alfa i łączymy je. Następnie za pomocą pickera koloru wybieramy kolor, który ma zostać wycięty i odwracamy wycięcie. Następnie za pomocą znajdujących się tam suwaków poprawiamy wycięcie do momentu, gdy będzie nam one odpowiadać. Dodatkową rzeczą jaka może się nam przydać może być kopiowanie efektów. Należy wybrać filmik który nie ma efektu i nacisnąć środkowym przyciskiem myszki filmik która ma już je założone.
Przedłużenie filmu
Nie w każdym przypadku film, który mamy w tle zgrywa się idealnie z tłumaczem, bardzo często tłumacz nie jest w stanie zmieścić się z tłumaczeniem. W takim przypadku znajdujemy na filmie w tle moment, gdy nic się nie dzieje. Wycinamy więc za pomocą funkcji split jak najdłuższy statyczny moment a następnie kopiujemy go tyle razy, aby nasz tłumacz był w stanie przetłumaczyć to co aktualnie jest wykonywane. Na samym końcu możemy użyć funkcji new compound clip i złączyć urywki w jeden.
Ekspert ds. dostępności cyfrowej z 5-letnim doświadczeniem, mający na koncie ponad 500 audytów stron i aplikacji mobilnych. Jest absolwentem Akademii Morskiej w Gdyni. Poza pracą profesjonalną, jest pasjonatem sportu i psychologii, co przekłada się na jego funkcję prezesa Stowarzyszenia Aktywne Kosakowo. Jego zrozumienie technicznych i ludzkich aspektów dostępności pochodzi z połączenia wiedzy zawodowej z zainteresowaniami osobistymi.