nautil logo czarne

Artykuły

Dostępność sprzętu RTV AGD dla osób niepełnosprawnych

Szacuje się, że około miliard ludzi na świecie jest niepełnosprawnych, w tym ponad 3 miliony w Polsce. Skutki tej niepełnosprawności są widoczne w trzech obszarach: mobilność, samoopieka i czynności domowe (w tym przygotowywanie posiłków i prace domowe). Biorąc pod uwagę wielkość populacji osób niepełnosprawnych, istnieje duża luka w zapewnieniu dostępności i użyteczności powszechnych urządzeń kuchennych.

Choroba i niepełnosprawność często uniemożliwiają ludziom opuszczenie domu (około 1,9 miliona osób). Zwiększa to konieczność przystępnego i użytecznego projektowania małych urządzeń kuchennych. Umiejętność przygotowywania posiłków i napojów jest ważna, ponieważ pozwala to wyrażać niezależność, dobre samopoczucie oraz jakość życia.

Na ilutracji osoby niepełnosprawne spożywający posiłek.

Przykład małego urządzenia kuchennego z wytycznymi

Zgodnie z naszą wiedzą, jedną z lepszych firm sprzedających małe urządzenia kuchenne z wytycznymi dotyczącymi niepełnosprawności jest General Electric (GE). Niniejsze wytyczne ograniczają się do mikrofalówek i stwierdzają że: ​​„Maksymalny wysoki zasięg do przodu dla elementów sterujących i mechanizmów operacyjnych wynosi 48 cali; maksymalny niski zasięg do przodu wynosi 15” oraz ​​„elementy sterujące i mechanizmy operacyjne muszą być obsługiwane jedną ręką i nie wymagają mocnego chwytania, uszczypnięcie lub skręcenie nadgarstka. Siła wymagana do aktywacji elementów sterujących nie może przekraczać 5 funtów”. Chociaż te wytyczne początkowo działają, jednak obejmują bardzo mały procent niesprawności fizycznej i zaniedbują inne kategorie niepełnosprawności.

Dla przykładu, klient ze zwyrodnieniem plamki żółtej nie będzie w stanie odczytać etykiet ale także przycisków na takich urządzeniach. Przygotowywanie posiłków, bądź napojów dla takiej osoby może być niemalże niewykonalne.

Na co należy zwrócić uwagę?
  • Sterowanie za pomocą głosu, powiadomienia dźwiękowe

Na ilustracji sterowanie głosem, dźwięk

Instrukcje głosowe w urządzeniach takich jak: pralka LG WashTower i odkurzacz CordZero M9, ułatwią klientom z wadami wzroku dostęp do wielu zaawansowanych funkcji urządzenia za pomocą komunikatorów dźwiękowych. Dodatkowe dźwięki powinny wysyłać sygnał po każdym naciśnięciu przycisku, tak aby pojawiła się wyraźna informacja zwrotna.

  • Wyraźne oświetlenie, kontrast

Na ilustracji został ukazany kontrast

Innowacyjne rozwiązania dostosowujące urządzenia Samsung do potrzeb osób ze ślepotą i niskim wzrostem

Wyświetlacze w lodówkach firmy Samsung z serii Family Hub umożliwiają użytkownikom ze ślepotą barw zmianę ich wyświetlaczy na czarno-biały, co ułatwia czytanie, oraz pozwalają niskorosłym użytkownikom obniżyć wyświetlacz do optymalnej wysokości.

„Wirtualny promień”, który rozświetla gamę produktów indukcyjnych firmy Samsung, ułatwia użytkownikom wygodne zarządzanie posiłkami. Wbudowane światła LED oświetlają garnki i patelnie, tworząc wrażenie płomieni na gazowej płycie kuchennej, pozwalając użytkownikom jednym spojrzeniem sprawdzić czy kuchenka jest wyłączona, czy włączona, a nawet z jaką siłą.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj inne nasze artykuły.