nautil logo czarne

Artykuły

SMART HOME dla osoby niepełnosprawnej w oparciu o Apple HomeKit.

Ilustracja przedstawia interfejs aplikacji Apple HomekitApple HomeKit co to jest?

HomeKit to nowoczesna technologia, która ułatwia inteligentną komunikację między urządzeniami przygotowaną przez firmę Apple. Proste czynności są dostępne z poziomu telefonu IPhon`e, Macbook`a czy IPad`a – musimy tylko pamiętać, że te urządzenia muszą być połączone z domową siecią Wi-Fi.

Dla osoby słabowidzącej problemem może być to, że na Naszym urządzeniu mobilnym znajduje się ogrom aplikacji do różnych urządzeń – producenci wielu firm tworząc, dany produkt ze sztuczną inteligencją  chcą, aby użytkownik korzystał z Jego oddzielnej aplikacji, co wywołuje rosnącą liczbę aplikacji na Naszych ekranach..

Rozwiązaniem tego problemu jest HomeKit – wystarczy, że wybierzemy odpowiednich producentów urządzeń , które pozwalają Nam na łatwe sterowanie z jednej standardowej aplikacji iPhona AppleDom. Tym samym odchodzi Nam szukanie poszczególnych aplikacji. Mogę stwierdzić, że opcja Apple Dom jest dopasowana do potrzeb osób z wadą wzroku, a odwrócony kontrast to nie problem, ponieważ całość jest czytelna i widoczna.

Firma Apple wiedzie Prym jeśli chodzi o dostępność dla konsumentów z dysfunkcją wzroku, chcę przez to powiedzieć, że korzystanie z inteligentnego domu w oparciu o urządzenia kompatybilne z system Apple HomeKit.Proces ten jest w pełni dostępny: zaczynając, od konfiguracji, dodawania urządzeń, aż po korzystanie przy pomocy standardowej interakcji, ale również poprzez używanie asystenta głosowego Siri – niestety minusem jest to, że funkcja ta nie obsługuje języka polskiego, co dla niektórych osób może być problematyczne.

PHILIPS urządzenia

Urządzenia, które ułatwiają mi codzienne funkcjonowanie, czyli krótko mówiąc, inteligentne sprzęty, to:

Ilustracja przedstawia zestaw Philips Huwe składający się z lamp, żarówki oraz mostka.Oświetlenie od firmy Philips HUE oferuje żarówki dostosowane do potrzeb użytkowników, a ich konfiguracja jest bardzo prosta. Wystarczy wejść w aplikację Philips Hue app, otworzyć Ustawienia Home Kit i Siri, a następnie skorzystać z opcji parowania poprzez naciśnięcie widocznego przycisku na ekranie o nazwie 'paruj mostek Hue Bridge’.Kolejna czynność to nazwanie swojego domu i przejście do opcji „Stwórz dom”, gdy aplikacja otworzy aparat należy zeskanować kod, który znajduje sie na spodzie mostka Hue Bridge. Światła pojawiają się w domyślnym pokoju Dom , a więc należy je uporządkować w taki sposób, aby odzwierciedlały fizyczną lokalizację w mieszkaniu.

Inteligentne Żarówki: Wygodne i Funkcjonalne Oświetlenie w Twoim Domu

Używając, formułki Siri możemy w łatwy sposób sterować Naszym domowym oświetleniem nie wstając, z kanapy. Oczywiście możemy również sterować za manualnie. Konfiguracja nie sprawiła mi większych problemów z wyjątkiem zeskanowania identyfikatora, ponieważ używając, odwróconego kontrastu aparat mi nie „sczytał” kodu. Zatem musiałam odwrócić najpierw kontrast, aby konfiguracja przebiegła mi zgodnie z planem. Należy zauważyć, że firma ma również oddzielną aplikację do swoich urządzeń.

W aplikacji możemy kontrolować jasność żarówki. Mamy też możliwość ustawienia sobie harmonogramu np. żarówka załącza się o godz.6 a wyłącza się o godz.8. Możemy zmieniać kolor światła na czerwony z poziomu aplikacji. Zaletą smart żarówek dla osób niewidomych jest to, że w aplikacji można sprawdzić, czy światło jest obecnie włączone lub wyłączone.  Osoby widzące nie zwracają uwagi na to, że osoby słabo widzące i niewidome muszą zapamiętać czy włącznik do światła włącza żarówkę przełączając, go w górę lub w dół. Takie żarówki rozwiązują ten problem ponieważ w aplikacji widać czy żarówka jest aktywna.  Aby te wszystkie funkcje działały, należy przełączyć włącznik w domu, aby żarówka się świeciła. Również z poziomu aplikacji możemy gasić lub zapalać światło.

https://smartme.pl/homekit-co-to-jest-poradnik-dla-kazdego/

https://www.philips-hue.com/pl-pl/explore-hue/works-with/voice-control/apple-homekit

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj inne nasze artykuły.