nautil logo czarne

Artykuły

Udostępnianie swojej lokalizacji

Zdjęcie przedstawia zbliżenie na dłoń osoby trzymającej smartfon. Na ekranie telefonu wyświetlona jest mapa aplikacji do współdzielenia przejazdów, wskazująca na dostępność różnych samochodów w pobliżu. Na ekranie mapy zaznaczone jest wybrane miejsce odbioru oraz opcja zamówienia przejazdu. Tło jest rozmyte, ale widać żółte taksówki, co wskazuje, że scena prawdopodobnie rozgrywa się w miejskim zatłoczonym środowisku. Osoba trzymająca telefon ma na sobie białą opaskę na nadgarstku i pomalowane paznokcie, co sugeruje swobodne i nowoczesne otoczenie.

Często zwracałam uwagę na fakt, że nieustanny rozwój nowoczesnych technologii z jednej strony sprzyja większej samodzielności i niezależności osób z dysfunkcją narządu wzroku. Z drugiej jednak strony nie wszystkie urządzenia i projektowane oprogramowania są w pełni dostępne dla wszystkich użytkowników. Posiadanie telefonu wyposażonego w technologie wspomagające, będącego wielofunkcyjnym narzędziem, z którego można w każdej chwili skorzystać, pozwala na częściowe niwelowanie barier cyfrowych.

Telefon z czytnikiem ekranu oraz odpowiednimi aplikacjami wspomagającymi daje większe poczucie bezpieczeństwa podczas samodzielnego poruszania się z białą laską. Istotną funkcją, z której często korzystają nie tylko osoby słabowidzące i niewidome, jest udostępnianie swojej lokalizacji.

Udostępniać swoje położenie można na dwa sposoby, klasycznie przekazując dokładny adres, lub można wysyłać link do mapy, na której będzie zaznaczona nasza lokalizacja.

Kiedy może się ta funkcja przydać?
Najprostsza sytuacja to taka, że chcemy zamówić taksówkę z jakiegoś miejsca, ale dokładnie nie wiemy, gdzie się znajdujemy, i chcemy sprawdzić adres. Innym przykładem może być sytuacja, w której umówiliśmy się z kimś i znajdujemy się w miejscu, w którym ciężko podać dokładne dane adresowe, to może być plaża, park czy jakiś duży plac. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest wysłanie linku do mapy, na której będzie dokładnie zaznaczone nasze położenie.

W przypadku osób słabowidzących i niewidomych istnieje też prawdopodobieństwo zabłądzenia, gdy na dobrze znanej trasie będą prowadzone prace remontowe i będzie trzeba ją pokonać korzystając z innych zastępczych ścieżek, czy obchodząc budynek dookoła. Tak samo poruszanie się w dużej otwartej przestrzeni pozbawionej punktów orientacyjnych może spowodować zagubienie i utratę właściwego kierunku przemieszczania się. Dodatkowo niekorzystne warunki atmosferyczne mogą również utrudniać płynne poruszanie się. Padający śnieg może zakrywać charakterystyczne elementy przestrzeni, takie jak linie prowadzące i pola uwagi znajdujące się na podłożu, obniżenie lub podwyższenie krawężnika, zmiana nawierzchni podłoża czy słupy i śmietniki, które są stałymi punktami orientacyjnymi. Wtedy też nieocenioną pomocą będzie możliwość dodania pinezki w aplikacji mapy i wysłania linku do mapy z naszą dokładną lokalizacją. Dzięki temu osoba widząca będzie mogła udzielić niezbędnych wskazówek lub bez problemu nas znaleźć, korzystając z nawigacji.

Najprostsze sposoby na udostępnienie swojej lokalizacji za pomocą telefonu z systemem iOS.
Pierwsza możliwość to wybranie z listy wiadomości osoby, której chcemy udostępnić informację o tym, gdzie się znajdujemy. Po kliknięciu na nazwę kontaktu z dostępnych opcji należy wybrać: informacje, a następnie: udostępniaj moje położenie. Po wybraniu tej opcji informacja o tym, jak daleko znajdujemy się od odbiorcy oraz link do mapy zostają wysłane.

Natomiast w celu poznania swojego adresu należy wybrać systemową aplikację mapy. Po kliknięciu w nasz adres należy go skopiować i wkleić do treści wiadomości lub z dostępnych opcji wybrać: udostępnij, i za pomocą wiadomości SMS, email, WhatsApp czy Messenger do wybranego odbiorcy zostaje wysłany link do mapy z zaznaczoną naszą lokalizacją oraz informacja o aktualnym adresie.

Osobom korzystającym z telefonu z logiem nadgryzionego jabłuszka udostępnianie swojej lokalizacji raczej nie powinno sprawiać trudności. Słabowidzący i niewidomi użytkownicy powinni pamiętać o tej funkcji, bo często może ona pomóc w rozwiązaniu niejednego problemu.