Słuchawki to najprawdopodobniej podstawowy element wyposażenia osób spędzających długie godziny przed komputerem lub z telefonem w dłoni. Szczególnie ważne są dla osób niewidomych, które na co dzień do obsługi komputera i telefonu wykorzystują czytniki ekranu. Rynek oferuje bardzo szeroką gamę produktów i każdy, niezależnie od potrzeb i indywidualnych preferencji, powinien znaleźć odpowiedni model dla siebie.
Jak wybrać odpowiednie słuchawki, co należy wziąć pod uwagę? Podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać, jest to, do czego będą one wykorzystywane i przez jak długi czas. Inne oczekiwania ma osoba chcąca słuchać muzyki w porównaniu z osobą prowadzącą długie rozmowy czy sportowcem preferującym podejmowanie aktywności na zewnątrz…
Osobom mającym problem ze wzrokiem, które używają czytnika ekranu podczas pracy przy komputerze oraz do korzystania z telefonu, słuchawki zapewniają prywatność i anonimowość w miejscach publicznych. Liczy się tu ich jak najmniejsza waga i wielkość pozwalające na to, aby zawsze mieć je przy sobie. Mając odpowiednio dobrane słuchawki, można także pracować w jednym pomieszczeniu z innymi osobami, nie martwiąc się o to, że udźwiękowiony komputer będzie im przeszkadzał.
Dla osób, które przywiązują dużą wagę do jakości docierającego dźwięku podczas słuchania muzyki, najlepszym rozwiązaniem mogą być duże słuchawki nauszne, gwarantujące większe odcięcie się od odgłosów otoczenia. Posiadają nauszniki i pałąk, który jest zakładany na głowę. Powoduje on stabilne utrzymanie słuchawek w jednej pozycji. Może być on pokryty gąbką, zapewniającą większą wygodę użytkowania. W przypadku osób mających problem ze wzrokiem, odcięcie się od informacji docierających z otoczenia powoduje częściową utratę kontroli, więc słuchawki nauszne sprawdzą się w miejscach, w których nie trzeba przesadnie analizować tego, co dzieje się dookoła.
Z kolei do zalet słuchawek dousznych zaliczyć można ich niewielki rozmiar i lekką konstrukcję pozbawioną pałąka. Zazwyczaj jakość odtwarzanych dźwięków i tłumienie odgłosów pochodzących z otoczenia jest gorsza w porównaniu z modelami nausznymi. Wyróżnić można modele dokanałowe, które posiadają gumowe lub sylikonowe wkładki, mające zagwarantować większą szczelność i izolowanie dźwięków otoczenia. Umieszcza się je głębiej w kanale, co wpływa na lepszą jakość i wyrazistość dźwięku w porównaniu z modelami dousznymi, których nie umieszcza się tak głęboko w kanale słuchowym. Modele douszne pozwalają użytkownikowi na lepsze rejestrowanie dźwięków docierających z otoczenia. Mogą, ale nie muszą być wyposażone w miękką gąbkę. Słuchawki dokanałowe lub douszne mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób słabowidzących i niewidomych, wspomagających się aplikacjami nawigacyjnymi podczas samodzielnego przemieszczania się oraz podróżujących pociągiem lub autobusem, gdy istotne jest rejestrowanie komunikatów głosowych i tego, co dzieje się dookoła. Gdy słuch jest dominującym zmysłem, pozwalającym na odbieranie bodźców z otoczenia, używanie tylko jednej słuchawki pozwala na dokładniejsze rejestrowanie wszystkich informacji i zachowanie bezpieczeństwa. Warto zadbać o to, żeby słuchawki dobrze przylegały do ucha, nie wypadały z niego i przy dłuższym użytkowaniu nie powodowały dyskomfortu. Szukanie małej słuchawki, która wypadła podczas poruszania się z białą laską, może sprawić sporą trudność, tym bardziej, że hałas uliczny zagłusza ciche dźwięki upadających przedmiotów. Dopasowanie słuchawek ma też istotne znaczenie w trakcie aktywności fizycznej czy wykonywania codziennych obowiązków domowych.
Kolejnym elementem, który należy rozważyć, jest sposób połączenia słuchawek z urządzeniem, czy lepiej sprawdzą się słuchawki posiadające kabel, czy zasilane bezprzewodowo. Słuchawki przewodowe gwarantują stabilne, nieprzerywane połączenie i są zawsze gotowe do pracy. Użytkownik nie jest ograniczony czasem pracy baterii i nie musi pamiętać o konieczności ładowania. Z kolei bezprzewodowe słuchawki to wygoda użytkowania, szczególnie podczas aktywności fizycznej, ale w przypadku zwiększenia odległości od telefonu czy komputera mogą powodować zakłócenia w przekazywaniu dźwięku.
Ciekawym rozwiązaniem dla osób niewidomych, którym zależy na tym, żeby nie odcinać się od dźwięków płynących z otoczenia, są słuchawki bazujące na przewodnictwie kostnym. Umożliwiają one przekazywanie dźwięków w dużym hałasie, takim jak ruch uliczny, a jednocześnie dzięki swojej konstrukcji i sposobie noszenia nie odcinają użytkownika od zewnętrznych informacji akustycznych. Charakteryzują się one lekką konstrukcją. Elastyczny pałąk przechodzący nad uchem do przedniej jego strony, w zależności od modelu, umieszcza się tradycyjnie na głowie lub z tyłu na potylicy, a przetworniki słuchawek za uszami w taki sposób, żeby dotykały skóry między kością jarzmową a uchem. Technologia przewodnictwa kostnego polega na tym, że podczas odtwarzania dźwięku kości czaszki zamieniają się w system rezonatorów, przenoszą wibracje i drgania z głośnika do kosteczek znajdujących się w uchu środkowym, wprawiając je w drganie, a następnie do ucha wewnętrznego, gdzie bodźce mechaniczne przekształcane są na impulsy nerwowe, wywołujące w mózgu wrażenia słuchowe. Słuchawki nie są raczej stworzone dla osób ceniących dobrą jakość dźwięku podczas słuchania muzyki, ale umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych, korzystanie z pieszej nawigacji, słuchanie audiobooków lub podcastów. Ich wadą jest to, że gdy słucha się czegoś dosyć głośno, to będzie to też docierało do osoby znajdującej się obok. Zarówno dla osób mających problem ze wzrokiem, jak i dla zwolenników biegania czy jazdy na rowerze na świeżym powietrzu, dużym atutem takich słuchawek powinno być to, że dzięki temu, że uszy są odsłonięte, słyszą one dźwięk ze słuchawek oraz przechodniów i przejeżdżające samochody. Wpływa to na większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu ulicznego. Oczywiście, żaden zestaw słuchawkowy nie gwarantuje idealnej słyszalności dźwięków docierających z otoczenia. Kluczowy jest zdrowy rozsądek użytkownika i dopasowanie poziomu głośności słuchanych treści do warunków zewnętrznych. Słuchawki wykorzystujące technologię przewodnictwa kostnego przyczyniają się także do ochrony słuchu, dzięki temu, że dźwięki o dużym natężeniu nie docierają bezpośrednio przez przewód słuchowy do ucha.
Zapoznając się z szeroką ofertą sklepów z elektroniką, można znaleźć słuchawki najbardziej odpowiadające indywidualnym oczekiwaniom. Każdy użytkownik zwraca uwagę na inne aspekty, ale dla osób z dysfunkcją wzroku dopasowanie odpowiedniego modelu do miejsca i sytuacji, w której będzie wykorzystywany, ma szczególne znaczenie ze względu na dominującą rolę zmysłu słuchu w odbiorze bodźców docierających z otoczenia. Przekłada się to bezpośrednio na zachowanie bezpieczeństwa.
Testerka dostępności cyfrowej. Kształciła się w ośrodku dla osób słabo widzących i niewidomych w Bydgoszczy, a później studiowała w Gdyni na kierunku technik masażysta oraz pedagogikę.
Zdobywała doświadczenie zawodowe w klubie fitness. Aktywnie uprawia sport, reprezentując klub „Łuczniczka” w Bydgoszczy, grając w bowling i kręgle.
Brała udział w imprezach sportowych w Polsce i za granicą. Sport daje jej odwagę i motywuje do stawiania nowych celów.
W wolnym czasie czyta, spaceruje z psem i jeździ na rowerze.