nautil logo czarne

Artykuły

Co oznacza tekst ETR i pętla indukcyjna?

Grafika przedstawia logo pętli indukcyjnej tj. Ucho z znaczkiem T z dołu loga

W dokumentach dotyczących monitorowania dostępności jakie otrzymały urzędy jest kilka zwrotów, które są specjalistycznie i nie używane za często. Dlatego postanowiliśmy jest w prosty sposób wyjaśnić.

1. Pętla indukcyjna – jest to urządzenie w postaci wzmacniacza audio i pętli – anteny, która przekazuje przy pomocy fali elektromagnetycznej dźwięk do aparatów słuchowych. Prawie wszystkie aparaty posiadają możliwość przełączenia na pętle indukcyjną. Pętla indukcyjna coraz częściej znajdują się w teatrach, kinach, urzędach i dzięki nim osoby z upośledzeniem narządu słuchu mogą wszystkie dźwięki odbierać tak jak osoby słyszące, bez dodatkowych wzmocnionych szumów z otoczenia.  Koszt instalacji pętli waha się od 1500 do 3000 PLN ze względu na wielkość pomieszczenia, gdzie pętla działa. Zapraszamy do kontaktu jeżeli będą mieli Państwo problemy z montażem.

Ilustracja przedstawia logo tekstu ETR.

2. Tekst ETR – jest to tekst napisany w sposób prosty i zrozumiały. W bibliotekach możemy spotkać takie książki. Natomiast w chodzi również o uproszczenie przekazu. Ma być to treść dostępna dla wszystkich (Plain language). Przykładem takiego języka takiego języka są tekst na Wikipedii w języku angielskim – „Simple English”.