nautil logo czarne

Maciej Budzisz

Ekspert ds. dostępności cyfrowej z 5-letnim doświadczeniem, mający na koncie ponad 500 audytów stron i aplikacji mobilnych.

Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni. Poza pracą profesjonalną, jest pasjonatem sportu i psychologii, co przekłada się na jego funkcję prezesa Stowarzyszenia Aktywne Kosakowo.

Jego zrozumienie technicznych i ludzkich aspektów dostępności pochodzi z połączenia wiedzy zawodowej z zainteresowaniami osobistymi.

Ilustracja przedstawia mężczyznę w koszuli. To Maciej Budzisz, ekspert ds. dostępności cyfrowej.

Wpisy Macieja

Na zdjęciu po lewej stronie mamy ciemne tło z białymi ikonami i liniami tworzącymi schematyczne przedstawienie sieci związanej z technologią i danymi. W centrum znajduje się duży obłok (cloud) z strzałkami skierowanymi do wnętrza i na zewnątrz, który jest połączony z ikonami reprezentującymi różne aspekty technologii i biznesu, takie jak: ludzie (prawdopodobnie oznaczający zespół lub klientów), dokument, zamek (bezpieczeństwo), globus (internet), folder, smartfon, koło zębate (ustawienia), lupę (analiza danych) oraz monitor z wykresem (analiza biznesowa). Po prawej stronie widać rękę człowieka wkładającą do gniazdka elektrycznego czarną wtyczkę, co może symbolizować podłączenie do źródła zasilania lub danych. Całość zdjęcia łączy ideę technologii z działaniem fizycznym, sugerując być może zarządzanie danymi, cyfryzację, albo po prostu codzienne użytkowanie technologii.

Dostępny Samorząd 2.0

Ponownie rusza projekt “Dostępny Samorząd” tym razem w wersji 2.0 W nowej odsłonie i z nowymi możliwościami. Projekt ponownie będzie wspomagać rozwój na rzecz osób

Zdjęcie przedstawia klawiaturę komputera z trzema niebieskimi klawiszami w centralnej części. Każdy z tych klawiszy ma biały piktogram przedstawiający różne aspekty dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Pierwszy klawisz z lewej strony zawiera piktogram osoby na wózku inwalidzkim. Środkowy klawisz pokazuje symbol dla osób z niepełnosprawnością słuchu, przedstawiający ucho z falami dźwiękowymi i kropkami sugerującymi brak słyszenia. Trzeci klawisz po prawej stronie ma piktogram osoby z laską, sugerującą niepełnosprawność wzrokową lub niewidomej osoby. Klawisze otaczają standardowe białe klawisze klawiatury.

Najnowsze zmiany w standardzie dostępności

Zmiany w normie EN 301 549: Porównanie wersji 2.1.2 i 3.2.1 Norma EN 301 549, która jest zbiorem wymagań dotyczących dostępności cyfrowej, podlega regularnym aktualizacjom.

Zdjęcie z Konferencji. Widok na scenę wraz z rzutnikiem.

Konferencja „Bez Barier i Wykluczenia”

Konferencja „Bez Barier i Wykluczenia” – Podkreślenie Roli Pracy w Życiu Osób z Niepełnosprawnościami W miniony piątek mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – konferencji

Wizyta na siłowni

Wspólny trening na siłowni.

W dniu dzisiejszym cały nasz zespół wziął udział w wspólnym treningu na siłowni. Jak wiadomo, długi czas spędzony przed komputerem nie sprzyja zdrowiu, dlatego zdecydowaliśmy

Ilustracja w poziomej orientacji przedstawiająca osobę z dysfunkcją wzroku korzystającą z czytnika ekranu na laptopie. Na ekranie laptopa widoczne są obrazy z mediów społecznościowych, z których każdy ma mały, unoszący się dymek tekstowy z opisem alternatywnym. W tle znajduje się różnorodna grupa osób, które używają telefonów i laptopów; niektóre z nich wyglądają na zainteresowane, inne uśmiechają się. Atmosfera ilustracji jest inkluzywna, podkreślając znaczenie dostępności w treściach cyfrowych.

Dodawanie tekstu alternatywnego do zdjęć

Z moich obserwacji wynika, że sporo osób przeglądających social media zwraca większą uwagę na treści wizualne, i w dalszej kolejności interesuje się zamieszczanym tekstem. Z